Crowdfunding

Z rynku popłynęły celne spostrzeżenia

10 czerwca zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące ustawy o finansowaniu społecznościowym. Na co największą uwagę zwracają eksperci?
Foto: Adobestock

Swoje uwagi do projektu ustawy Ministerstwa Finansów złożyły m.in. GPW czy KDPW, a także prawnicy oraz platformy crowdfundingu udziałowego. Tak znaczne zainteresowanie zaowocowało propozycją 152 poprawek do projektu. Wraz z ekspertami przyjrzeliśmy się tym najważniejszym.

Kluczowe kwestie

Problemem projektu ustawy, podnoszonym przez większość uczestników konsultacji społecznych, jest pewne wyłączenie z crowdfundingu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego spółki z o.o. mogą ubiegać się o finansowanie w ramach crowdfundingu udziałowego, jednak rodzimi ustawodawcy nakładają kary m.in. za promowanie ofert objęcia udziałów w spółce z o.o. lub kierowanie tego typu ofert do nieoznaczonego adresata. Co warto zaznaczyć, dotyczy to nie tylko spółek planujących emisję crowdinvestingową. Zdaniem ekspertów takie działanie jest przykładem tzw. gold-platingu (rozszerzenia przepisów unijnych podczas wdrażania ich w państwie członkowskim), które może bardzo ograniczyć rynek. – To pełen odwrót od ducha rozporządzenia UE – uważa adwokat Rafał Wojciechowski z kancelarii Wojciechowski & Żelek. – Przede wszystkim rynek startupów i PE/VC w ostatnich latach był skorelowany z formą spółki z o.o. jako prostszej, tańszej w utrzymaniu, z jednoczesną charakterystyką spółki jako spółki kapitałowej. Wdrożenie przepisu karnego i wypełnienie go znamionami, które mogą mieć charakter oceny, de facto ograniczy rolę spółek z ograniczoną odpowiedzialnością do małych firm, przedsiębiorstw rodzinnych lub branż, gdzie nie jest niezbędne pozyskiwanie kapitału – wskazuje Wojciechowski. – Słusznie zauważa się, że wyłączenie możliwości promowania objęcia lub nabycia udziałów w spółce z o.o. stanowi przykład tzw. gold-platingu. Stanowi wyraz dążenia ustawodawcy do zabetonowania przepisami i sankcjami instrumentów służących pozyskaniu kapitału w ramach rynku kapitałowego w imię ochrony interesu inwestorów – dodaje prawnik.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.