Crowdfunding

Crowdfunding udziałowy coraz bardziej popularny

Dom Maklerski INC uruchomił platformę do społecznościowego inwestowania CrowdConnect. Mamy ostatnio prawdziwy wysyp tego typu inicjatyw.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Kilka tygodni temu głośno było o Wiśle Kraków, która za pośrednictwem platformy Beesfund zebrała w drodze publicznej emisji akcji 4 mln zł w ciągu doby. Wczoraj dowiedzieliśmy, że pierwszą zbiórkę na swojej platformie Emerging Europe Marketplace uruchomił Ludwik Sobolewski, były prezes GPW. Dziś pojawił się kolejny news – Dom Maklerski INC rozpoczął ofertę na swojej nowej platformie CrowdConnect. Tym samym sprawdzają się zapowiedzi ekspertów z tej branży, którzy rok temu mówili, że zwiększenie limitu zbiórki do 1 mln euro bez konieczności spełnienia wymogów informacyjnych (konieczność przygotowania prospektu lub memorandum) spowoduje wysyp platform i wysp chętnych do emisji akcji.

Euqity crowdfunding traktowany jest trochę, jak preIPO. Jego organizatorzy liczą na to, że zebrana gotówka pozwoli rozwinąć skrzydła małym firmom i w dłuższej perspektywie czasowej będą mogły one wejść na rynek publiczny, jak NewConnect czy GPW.

- Wszystkie spółki, które prezentujemy na CrowdConnect.pl zamierzają zadebiutować na rynku giełdowym w perspektywie najbliższych dwunastu miesięcy. Tak też jest w przypadku Plantwear. Przygotowania do tego wydarzenia spółka rozpoczęła niemal rok temu, kiedy podpisała z INC umowę na autoryzowane doradztwo przy wprowadzeniu na rynek NewConnect - wyjaśnia Sebastian Huczek, wiceprezes zarządu DM INC.

Plantwear zajmuje się ręczną produkcją akcesoriów modowych z drewna, m.in. zegarków i etui do telefonów. W 2018 r. spółka sprzedała ponad 30 tys. produktów, a przychody ze sprzedaży przekroczyły 4,7 mln zł. W zbiórce na Crowdconnect spółka chce pozyskać 2,4 mln zł. Jak na razie akcje nabyło 11 udziałowców, wykładając łącznie 36,2 tys. zł. Do końca oferty zostało 57 dni. - Planujemy ekspansję na cztery największe rynki Europy - Niemcy, Francja, Włochy oraz Wielka Brytania. W związku z tym niezbędne są nakłady na reklamę online, współpracę z mediami oraz influencerami, jak również udział w zagranicznych targach branżowych, którego celem będzie nawiązanie kontaktów z dystrybutorami oraz przedstawicielami handlowymi - wyjaśnia Wiktor Pyrzyk, prezes Plantwear.

Spółka liczy, że w zbiórkę zaangażują się fani produktów, który ponoć nie brakuje. Pojawia się więc ten sam mechanizm, co w Wiśle Kraków. Klub zakończył emisję sukcesem, ponieważ ma swoich wiernych kibiców, gotowych wesprzeć go finansowo.

Nie zawsze jednak fani dopisują. Wystarczy wejść na stronę Beesfundu i zobaczyć, jak niską popularnością cieszą niektóre projekty. Przykładem chociażby Coinquista, czyli firma, która uruchamia platformę do handlu kryptowalut. Choć temat jest ewidentnie bardzo nośny, to w ciągu kilku tygodni akcje kupiło zaledwie 84 inwestorów, wykładając na stół tylko 26,2 tys. zł. Jeśli więc ktoś liczy na to, że equity crowdfunding gwarantuje sukces, jak w przypadku krakowskiego klubu, to może się grubo przeliczyć.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.