Crowdfunding

Wisła Kraków znów sięga po crowdfunding

Piłkarski klub zamierza sprzedać akcje za 4,28 mln zł. Pierwsza edycja zbiórki zakończyła się sukcesem. Czy teraz też się uda?
Foto: materiały prasowe

Chcemy skonsolidować nasze działania, by kibice byli częścią tego wielkiego klubu. Dlatego przed finalną decyzją, pytam, czy w przypadku nowej emisji akcji, zakupiłbyś/aś akcje WK - pytał 10 marca na Twitterze Jarosław Królewski, szef Synerise, który rok temu mocno zaangażował się w ratowanie klubu. Na blisko 6000 oddanych w ankiecie głosów 78,3 proc. było na tak.

W czwartek władze klubu poinformowały, że ruszy druga emisja akcji w ramach crowdfundingu udziałowego. Zgodnie z ustawą jej wartość to maksymalnie 1 mln euro (ok. 4,28 mln zł). - W 2019 r. klub wygenerował zysk netto w kwocie ponad 6 mln zł, w tym 5,5 mln zł zysku z działalności transferowej. Zysk operacyjny z wyłączeniem działalności transferowej, lecz z uwzględnieniem otrzymanych wpływów z darowizn (głównie Socios), stanowił na koniec 2019 r. ponad 1 mln zł - powiedział Piotr Obidziński pełniący obowiązki prezesa Wisły. Zarząd przekonywał w komunikacie, że klub redukuje stopniowo swoje zadłużenie i zamierza podtrzymać pozytywne trendy wynikowe w 2020 r. W związku z tymi planami i w obliczu panującej pandemii potrzebuje jednak wsparcia kibiców. - Mecze piłkarskie będą odbywać się bez udziału publiczności, co uderza w płynność finansową Białej Gwiazdy. Jednocześnie cele strategiczne na 2020 r. - wcielenie Akademii pod skrzydła Wisły i dalsza minimalizacja długu, bazując na rozwoju strony komercyjnej, sportowej oraz optymalizacji kosztów - pozostają niezmienne. Do ich realizacji niezbędne jest jednak finansowanie pomostowe - czytamy w komunikacie.

Rok temu zbiórka zakończyła się ogromnym sukcesem. W ciągu doby Wisła sprzedała 9126 inwestorom akcje o łącznej wartości 4 mln zł. Teraz chce powtórzyć ten wyczyn. - Wyniki za 2019 r. pokazują potencjał dla wzrostu wartości akcji lub, w przypadku osiągnięcia trwałej rentowności, rozpoczęcia w perspektywie 3-5 lat dobrowolnego (na życzenie Akcjonariusza) wykupu akcji przez spółkę z zyskiem dla akcjonariuszy na poziomie WIBOR + 2 p.p. - deklarują władze klubu.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.