REKLAMA
REKLAMA

Chemia

Grupa Azoty mocno poprawia zyski

Drugi kwartał był dla koncernu wyjątkowo dobry, głównie za sprawą wysokich cen nawozów i taniego gazu. W III kwartale powinno być podobnie.
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

W tym roku czynniki zewnętrzne mają na wyniki Grupy Azoty wyjątkowo pozytywny wpływ. Było to już widać po zyskach wypracowanych w I kwartale. Jeszcze lepiej powinno być w kolejnych okresach. – W II kwartale Grupa Azoty mocno poprawiła wyniki finansowe głównie za sprawą najniższych od dekady cen gazu, kluczowego surowca wykorzystywanego przy produkcji nawozów. W relacji do II kwartału 2018 r. jego ceny spadły o około 40 proc. Mimo to średnie ceny nawozów wzrosły w tym okresie o około 11 proc. – mówi Krystian Brymora, analityk DM BDM. Dodaje, że to segment nawozowy powinien być motorem wzrostu wyników grupy kapitałowej.

Dobre perspektywy

Z wyraźnie słabszą koniunkturą mamy z kolei do czynienia w segmencie chemii i tworzyw. Poliamid, podstawowe tworzywo konstrukcyjne, trafia głównie do przemysłu motoryzacyjnego, a globalna produkcja samochodów spadła w I półroczu o około 6 proc. (licząc rok do roku), z czego o 13 proc. w Chinach. – Nie zmienia to faktu, że nawozy z nawiązką przyczyniają się do poprawy wyników koncernu. W II kwartale liczymy na co najmniej 333 mln zł wyniku EBITDA i jest to prognoza raczej konserwatywna – twierdzi Brymora. Dla porównania rok temu wyniósł on 126 mln zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA