Chemia

Krakchemia: Fiskus naliczył dodatkowy podatek

We wtorek rano kurs akcji Krakchemii spadał nawet o 7,4 proc., osiągając wartość 1,12 zł. Stosunkowo duża podaż walorów była następstwem decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego, który określił na 16,3 mln zł zobowiązania spółki w podatku od towarów i usług za okres od marca do grudnia 2013 r.
Foto: Fotorzepa

Do tej kwoty firma musi jeszcze doliczyć odsetki. Wydana decyzja nie jest ostateczna. Co więcej, zarząd Krakchemii kwestionuje ustalenia organu kontrolnego. Uważa, że wydana decyzja jest całkowicie nieuzasadniona, dlatego spółka w ustawowym terminie 14 dni zamierza złożyć odwołanie. Jednocześnie przyznaje, że ostateczne rozstrzygnięcie prowadzonego postępowania może mieć istotne znaczenie dla wyników firmy.

We wrześniu ubiegłego roku Krakchemia informowała o otrzymaniu protokołu z badania jej ksiąg podatkowych za okres, którego dotyczy obecnie wydana decyzja. Podano wówczas, że w trakcie postępowania kontrolnego księgi rachunkowe oraz ewidencje zakupów i sprzedaży prowadzone dla celów podatku od towarów i usług uznane zostały za nierzetelne. W protokole wymieniono faktury obejmujące transakcje związane z obrotem granulatem tworzyw sztucznych z siedmioma kontrahentami spółki, przy czym nierzetelność stwierdzono po stronie kontrahentów Krakchemii. Ubiegłoroczny protokół nie określał wysokości zaległości podatkowych giełdowej spółki. Już wówczas twierdziła ona, że zakwestionowanie rzetelności ksiąg podatkowych jest całkowicie nieuzasadnione. W szczególności Krakchemia miała posiadać i stosować w praktyce procedury weryfikacji kontrahentów, co w jej ocenie wyklucza możliwość przypisania jej braku należytej staranności przy przeprowadzaniu transakcji. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.