Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do tej kwoty firma musi jeszcze doliczyć odsetki. Wydana decyzja nie jest ostateczna. Co więcej, zarząd Krakchemii kwestionuje ustalenia organu kontrolnego. Uważa, że wydana decyzja jest całkowicie nieuzasadniona, dlatego spółka w ustawowym terminie 14 dni zamierza złożyć odwołanie. Jednocześnie przyznaje, że ostateczne rozstrzygnięcie prowadzonego postępowania może mieć istotne znaczenie dla wyników firmy.
We wrześniu ubiegłego roku Krakchemia informowała o otrzymaniu protokołu z badania jej ksiąg podatkowych za okres, którego dotyczy obecnie wydana decyzja. Podano wówczas, że w trakcie postępowania kontrolnego księgi rachunkowe oraz ewidencje zakupów i sprzedaży prowadzone dla celów podatku od towarów i usług uznane zostały za nierzetelne. W protokole wymieniono faktury obejmujące transakcje związane z obrotem granulatem tworzyw sztucznych z siedmioma kontrahentami spółki, przy czym nierzetelność stwierdzono po stronie kontrahentów Krakchemii. Ubiegłoroczny protokół nie określał wysokości zaległości podatkowych giełdowej spółki. Już wówczas twierdziła ona, że zakwestionowanie rzetelności ksiąg podatkowych jest całkowicie nieuzasadnione. W szczególności Krakchemia miała posiadać i stosować w praktyce procedury weryfikacji kontrahentów, co w jej ocenie wyklucza możliwość przypisania jej braku należytej staranności przy przeprowadzaniu transakcji. TRF
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Płocki koncern nie jest już zainteresowany nabyciem całości ani części udziałów w GA Polyolefins. Jakaś forma współpracy nadal jest jednak możliwa. Na te informacje akcjonariusze Azotów zareagowali wyprzedażą walorów chemicznej spółki.
Ma ona wynikać głównie z normalizacji cen gazu ziemnego oraz wzrostu ceł na nawozy sprowadzane do UE z Rosji i Białorusi. Nadal problemem będzie jednak import z Algierii, Nigerii, Egiptu, Bliskiego Wschodu oraz z USA i Chin.
Koncern zapewnia, że jest w zaawansowanej fazie negocjacji, dzięki którym powinien wypracować systemowe i długofalowe rozwiązania restrukturyzacyjne w grupie, tak aby można było skupić się na działalności biznesowej.
To następstwo podpisanego porozumienia ugodowego, które kończy kilkuletni spór związany z realizacją inwestycji dotyczącej budowy i uruchomienia instalacji odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych.
Nowym szefem Azotów został Andrzej Skolmowski. Chce skupić się na osiągnięciu porozumienia z instytucjami finansującymi, odzyskaniu długofalowej stabilności finansowej oraz restrukturyzacji operacyjnej całej grupy.
Poprawy sytuacji oczekują zarówno analitycy, jak i spółki. Ma być ona m.in. rezultatem wzrostu gospodarczego i ceł oraz realizowanych inwestycji i działań dostosowawczych. Jednocześnie na rynku cały czas panuje duża niepewność.