Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co będzie się działo z cenami mieszkań – to podstawowe pytanie, na które odpowiedź chciałyby poznać osoby myślące o zakupie lokum na własny użytek bądź jako inwestycję. Według najnowszych cokwartalnych analiz mieszkaniowego działu firmy doradczej JLL trudno oczekiwać, by ceny miały się ustabilizować – a już na pewno nie ma przestrzeni do spadku. Eksperci JLL przytaczają kilka argumentów na poparcie tezy.
– Jeśli chodzi o popyt, nastroje konsumentów są bardzo optymistyczne, co pokazują badania GUS: Polacy są skłonni do dużych zakupów. Na samych lokatach trzymają ponad 300 mld zł, a zważywszy na niskie stopy procentowe i inflację, są skłonni szukać relatywnie bezpiecznych form przechowywania wartości i zarabiania, a tak postrzegane są nieruchomości – mówi Katarzyna Kuniewicz, dyrektor działu badań rynku mieszkaniowego JLL. – Ten potencjalny popyt i realna sprzedaż mieszkań rosły zgodnie, zwłaszcza dokąd działał program „Mieszkanie dla młodych", po czym po I kwartale 2018 r. wykresy się rozjechały. Powód to dynamiczny i odczuwalny wzrost cen mieszkań. Odczuwalny, bo lokale drożeją szybciej niż płace. To powstrzymuje wielu ludzi od zakupów mimo tej dużej chęci – tłumaczy ekspertka.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Giełdowy deweloper sprzedał teren z zamkniętym centrum handlowym we Wrocławiu. Nabywcą jest Vastint Poland, który stworzy tu wielofunkcyjny obiekt.
Sensory, drony czy AI pomagają, choć nie są lekarstwem na strukturalny deficyt rąk do pracy w budownictwie.
Sektor budownictwa, ze względu na swoją złożoność, jest szczególnie narażony na zjawisko zatorów płatniczych. Aż 65 proc. przedsiębiorców w branży raportuje, że w swojej działalności spotyka klientów, którzy rozliczają się po terminie.
Walne zgromadzenie nieruchomościowej grupy poparło rekomendację zarządu, by zatrzymać zysk w spółce. Dwóch byłych członków zarządu nie dostało absolutoriów.
Inwestycje, a może dodatkowa dywidenda? Wiemy, ile gotówki zostanie deweloperowi po sprzedaży biurowca i jaki jest plan na jej wykorzystanie.
Mimo rekordowej oferty i wciąż słabej sprzedaży mieszkań deweloperzy wcale ostro nie hamują z nowymi budowami – wynika z danych po pięciu miesiącach tego roku. Spowolnienie widać za to w liczbie uzyskiwanych pozwoleń – ale firmy mają duże zapasy.