Budownictwo

Hamowanie rynku

W I półroczu deweloperzy w Polsce ruszyli z budową 66,6 tys. mieszkań, o 0,3 proc. więcej niż rok wcześniej – oszacował GUS. W samym czerwcu rozpoczęła się budowa 10,5 tys. lokali – z miesiąca na miesiąc zauważalny jest spadek liczby wprowadzanych do budowy mieszkań wobec najlepszego w tym półroczu marca (13,2 tys. mieszkań).
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik

W I półroczu deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 77,7 tys. lokali, o 5,5 proc. mniej niż rok wcześniej. II kwartał okazał się znacznie lepszy niż pierwsze trzy miesiące, kiedy raportowano spadek o 21 proc., do 34,9 tys. mieszkań. W maju rynek został zaskoczony skokiem pozwoleń – objęły one 16,7 tys. lokali, w czerwcu prawie 13 tys.

– Najnowsze dane GUS wskazują na wciąż trwającą koniunkturę inwestycyjną na pierwotnym rynku mieszkaniowym, jednak z tradycyjnego w latach ubiegłych trendu rekordowego poprawiania wyników rok do roku pozostało już niewiele – ocenia Jarosław Jędrzyński, analityk portalu Rynekpierotny.pl. Zwraca uwagę, że trzeci miesiąc z rzędu obserwowana jest korekta liczby mieszkań w ramach nowych inwestycji. Zdaniem eksperta prawdopodobny scenariusz to kontynuacja tego trendu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.