Biura maklerskie

To był rok głośnych transferów analityków i bankowców

Rynek maklerski przeżywa hossę, a to zachęca do rozbudowy zespołów. Jedna zmiana pociąga za sobą kolejne. W bankach karty nadal rozdaje Skarb Państwa.
Foto: Adobestock

2021 r. przyniósł wiele ciekawych zmian kadrowych na szeroko rozumianym rynku kapitałowym. W różnych latach ruchy te obejmują różne grupy osób. W kończącym się roku szczególnie dużo działo się wśród analityków giełdowych. Zaskakujące i daleko idące zmiany zaszły też wśród bankowców. Ci, szczególnie w spółkach, gdzie udziałowcem jest Skarb Państwa, zawsze muszą być jednak na to przygotowani.

Efekt domina

W branży analityków giełdowych ruchy kadrowe to w dużej mierze sprawka banku Pekao, który postawił mocno na rozwój biznesu maklerskiego i tym samym również na rozbudowę zespołu analityków giełdowych. Ten na koniec 2020 r. składał się zaledwie z czterech osób. Teraz jest to już ponad dziesięć osób, a na jego czele stoi Tomasz Duda, gwiazda rynku analiz giełdowych. BM Pekao, ściągając do siebie ludzi, postawiło na osoby, które mają wieloletnie doświadczenie rynkowe. Mówiąc krótko: wyciągnięte zostały osoby z konkurencyjnych firm. To wywołało efekt domina. Ci, którzy stracili pracowników, musieli uzupełnić wakaty, zazwyczaj również stawiając na sprawdzonych ludzi. Zmian kadrowych doświadczyły więc chociażby takie firmy, jak Erste Securities czy też Ipopema Securities. W ciemno można obstawiać, że w 2022 r. ruch w branży nadal będzie spory. Zespoły analiz cały czas próbują uzupełnić m.in. BDM czy Haitong Bank.

Nie ma nietykalnych

Na karuzelę wsiedli także bankowcy, szczególnie ci, którzy związani byli z firmami, gdzie decydujący głos ma Skarb Państwa. W tym obszarze na pierwszy plan wybija się oczywiście rozstanie Zbigniewa Jagiełły z PKO BP. Jagiełło przez lata wydawał się być nietykalny, ale kończący się rok to zweryfikował. Obsadzenie stanowiska szefa PKO BP wcale nie okazało się też takie łatwe. Początkowo następcą Jagiełły został Jan Emeryk Rościszewski, jednak w październiku zrezygnował ze stanowiska. Obecnie pracami zarządu kieruje Iwona Duda, dla której kończący się rok to także czas wielkich zmian. Wystarczy wspomnieć, że od marca do października kierowała Alior Bankiem. Dzisiaj pracami zarządu w tej firmie kieruje Grzegorz Olszewski. Do zmian w zarządzie doszło też w banku Pekao, chociaż akurat prezesem tam jest niezmiennie Leszek Skiba.

Rok 2022 przyniesie kolejne zmiany.

Rynek kapitałowy | Subiektywny przegląd najgłośniejszych ruchów kadrowych w 2021 r.

Arkadiusz Bebel

zarządzający Quercus TFI/PKO TFI

Bebel po wielu latach współpracy w 2021 r. rozstał się z Quercusem TFI. Zarządzający, który prowadził m.in. fundusz Quercus Global Growth i specjalizował się w spółkach technologicznych i biotechnologicznych, dołączył do zespołu PKO TFI. Transfer ten był też pochodną zmian, które zaszły w PKO TFI. Firmę opuści Robert Florczykowski, który zdecydował się na założenie autorskiego funduszu technologicznego Third Dot.

Cezary Bernatek

szef działu analiz Erste Securities

Co prawda Bernatek pracodawcy w 2021 r. nie zmienił, ale awansował w grupie Erste Securities. Po odejściu Tomasza Dudy powierzono mu stanowisko szefa działu analiz. To jednocześnie jest symboliczne, nowe otwarcie analiz w Erste. Zespół został w 2021 r. mocno przebudowany. Broker ściągnął do siebie w kończącym się roku cztery nowe osoby: Łukasza Jańczaka oraz Krzysztofa Kawę, którzy wcześniej pracowali w Ipopemie Securities, Jakuba Szkopka z BM mBanku oraz Piotra Bogusza z BM Pekao. – Zespół został tak skompletowany, aby realizować naszą strategię w zakresie produktu analitycznego, która oparta jest na trzech prostych filarach: jakość produktu, komunikacja z klientami, szerokość pokrycia –tłumaczył na łamach „Parkietu" Bartosz Świdziński, członek zarządu Erste Securities.

Andrzej Bieniek

zarządzający MetLife PTE/Esaliens TFI

Andrzej Bieniek w 2021 r. zamienił fundusze emerytalne na fundusze inwestycyjne. Przeszedł z firmy MetLife PTE do Esaliens TFI, gdzie powierzono mu funkcję dyrektora inwestycyjnego. Skoro mowa o transferach zarządzających, warto wspomnieć też o przejściu Konrada Augustyńskiego z TFI PZU, z którym związany był przez 13 lat, do Aliora TFI. Augustyńskiemu w nowym miejscu powierzono stanowisko dyrektora departamentu zarządzania aktywami.

Tomasz Duda

analityk Erste Securities/BM Pekao

Głośnych transferów wśród analityków giełdowych w 2021 r. nie brakowało. Jeśli jednak szukać tego najgłośniejszego, to śmiało do tego tytułu może kandydować przejście Tomasza Dudy z Erste Securities do BM Pekao. Duda od lat należy bowiem do absolutnej czołówki analityków na naszym rynku, czego potwierdzeniem jest coroczny ranking „Parkietu", w którym Duda nie raz już zwyciężał w generalnej klasyfikacji. Transfer Dudy to także mocny sygnał, że przedstawiciele BM Pekao nie żartowali, kiedy mówili, że chcą zbudować zespół analiz z prawdziwego zdarzenia. Duda stanął na jego czele, a do firmy w 2021 r. trafili też m.in.: Michał Fidelus, Emil Popławski czy też Marcin Górnik.

Paweł Homiński

prezes Noble Funds TFI

Na gruncie zawodowym kończący się rok był z pewnością wyjątkowy dla Pawła Homińskiego. Co prawda z Noble Funds TFI związany jest od początku istnienia firmy, czyli od 2006 r., jednak w 2021 r. powierzono mu funkcję prezesa. Założyciel i wieloletni szef Noble Funds TFI Mariusz Staniszewski przeszedł z kolei do rady nadzorczej. Awans Homińskiego w strukturach firmy nie był jedynym w 2021 r. Do zarządu dołączył też m.in. Mikołaj Raczyński, który odpowiedzialny jest za zarządzanie funduszami.

Zbigniew Jagiełło

prezes PKO BP/Asseco

Obok tej zmiany kadrowej nie można przejść obojętnie. Zbigniew Jagiełło w 2021 r. rozstał się z PKO BP, na czele którego stał 12 lat. Jagiełło przez wiele lat bronił się przed polityczną karuzelą kadrową. W kończącym się roku dopadła ona jednak i jego. Obecnie Jagiełło zasiada m.in. w radzie nadzorczej Asseco Poland. Nie była to jednak jedyna zmiana w zarządzie PKO BP. Skoro mowa o rynku kapitałowym, warto wspomnieć chociażby o odejściu Jakuba Papierskiego, który odpowiadał w PKO BP za dział bankowości inwestycyjnej. Polityczne zmiany kadrowe objęły w 2021 r. również inne banki, gdzie Skarb Państwa ma udziały. Nie ominęły one chociażby Pekao czy też Alior Banku.

Łukasz Kędzior

prezes TFI PZU/Pekao TFI

W najdłużej działającym na polskim rynku towarzystwie funduszy inwestycyjnych, czyli Pekao TFI, doszło w 2021 r. do dużej zmiany kadrowej. Jacek Janiuk przestał pełnić funkcję prezesa, a jego miejsce zajął Łukasz Kędzior. Nowy szef Pekao TFI może pochwalić się bogatym doświadczeniem. Wcześniej przez cztery lata pełnił funkcję dyrektora zarządzającego w TFI PZU. W latach 2014–2017 zasiadał z kolei w zarządzie Skarbca TFI. Co ciekawe, swoją karierę zawodową rozpoczynał w branży maklerskiej, a konkretnie w CDM Pekao.

Piotr Kuszewski

prezes PGE DM/PTE PZU

W 2021 r. z przytupem wszedł Piotr Kuszewski. W styczniu objął stanowisko prezesa PTE PZU. Kuszewski w przeszłości związany był z takimi firmami, jak chociażby TFI BGK, gdzie pełnił funkcję prezesa, Digital Care czy też z grupą ubezpieczeniową April. Zanim trafił do PTE PZU, zasiadał m.in. w radzie nadzorczej PGE Domu Maklerskiego.

Maciej Madej

p.o. dyrektora BM Alior Bank

Kończący się rok przyniósł zaskakujące zmiany kadrowe w BM Alior Banku. Obowiązki dyrektora biura maklerskiego powierzono Michałowi Madejowi, który zastąpił na stanowisku Andrzeja Rosłańca. Zmiana ta była sporym zaskoczeniem, gdyż Rosłaniec na stanowisku szefa biura maklerskiego ostał się zaledwie rok. Sam Madej z grupą Alior Banku związany jest od wielu lat. Wcześniej w biurze maklerskim pełnił funkcję dyrektora działu IT i projektów.

Marcin Petrykowski

prezes S&P/Atende

Jeśli wskazać najbardziej zaskakujące zmiany kadrowe na rynku kapitałowym, to do takich z pewnością można zaliczyć transfer Marcina Petrykowskiego. Przez lata związany był z agencją S&P Global Ratings. W 2021 r. ku zaskoczeniu wszystkich opuścił swoje dotychczasowe miejsce pracy i stanął na czele giełdowej spółki Atende. Wcześniejszy prezes firmy Roman Szwed dołączył do rady nadzorczej. PRT, FOT. MAT. PRASOWE (7), R. GARDZIŃSKI (2), AGNIESZKA MUSIAŁ/MPR

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.