Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.
Sugeruje, że korzystne mogłoby być wprowadzenie dodatkowych mechanizmów w znowelizowanej latem ustawie o wsparciu kredytobiorców. Szczegółów jednak nie przedstawia. W poniedziałek Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium, poinformował, że banki prowadzą z UOKiK rozmowy dotyczące możliwych rozwiązań dla frankowiczów.
ZBP, który wcześniej szacował koszty dla sektora wynikające z wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych na 60 mld zł, przedstawi najwcześniej w grudniu nowe szacunki tych kosztów. – Będą oparte na rzetelnej, pogłębionej analizie wyroku TSUE – mówi Pietraszkiewicz. Dodaje, że później wraz z ocenami kwartalnymi czy półrocznymi ZBP będzie aktualizował te szacunki, ponieważ sprawa dotyczy głównie banków giełdowych, więc będą one musiały na bieżąco raportować, jak zmienia się sytuacja.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.