Banki

Przybywa pozwów

– Przyrost nowych spraw sądowych dotyczących hipotek frankowych sięga w skali całego sektora bankowego od 4 do 5 tys. miesięcznie. Szacujemy, że obecnie przeciw bankom toczy się 70 tys. spraw przed sądami, z czego zaledwie 6 proc. jest w II instancji – mówi Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich. W lipcu liczba spraw urosła niemal o 4 tys., a od początku roku o 23,6 tys.
Foto: Adobestock

– Zachęcamy do zawierania ugód frankowych. Widzimy, że kolejne banki przystępują do takich porozumień na zasadach proponowanych przez KNF lub własnych. Czekamy na dalsze rozstrzygnięcia prawne, ale raczej po stronie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zajmuje się kilkoma pytaniami prawnymi dotyczącymi hipotek frankowych. W najbliższych miesiącach nie należy spodziewać się rozstrzygnięć całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, jak i składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego – dodaje Białek. Przypomina, że bezterminowo została odroczona rozprawa siedmiu sędziów (planowana pierwotnie na 8 listopada), która miała przynieść odpowiedź na pytanie, czy w razie unieważnienia przez sąd umowy hipoteki frankowej bankom należy się opłata za korzystanie z kapitału. Powodem okazały się nieprawidłowości proceduralne, nowa prezes Izby Cywilnej SN zmieniła skład i sędziego sprawozdawcę.

Kilka dni temu Komisja Europejska zdecydowała, że w UE stawka SARON zastąpi obliczany tylko do końca roku LIBOR CHF. W Polsce dotyczy to głównie 410 tys. umów hipotek frankowych. ZBP podkreśla, że decyzja KE wynika z unijnego rozporządzenia BMR, i przypomina, że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wyjaśnił, że nie jest konieczne aneksowanie umów. Zarząd Millennium we wtorek wskazał, że zamiana LIBOR CHF na SARON to zastępstwo ustawowe wynikające z uprawnień KE. Dlatego zdaniem banku nie ma w tym przypadku ryzyka prawnego. MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.