REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kania uderzy w wynik także Citi Handlowego

To kolejny po Aliorze bank, który zawiązał odpis na finansowanie udzielone ZM Henryk Kania. W przypadku Citi Handlowego odpis pochłonie około jedną trzecią kwartalnego zysku.
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Bank Handlowy zdecydował o dokonaniu odpisu aktualizującego, którego wielkość szacuje na 53 mln zł. Odpis obniży wynik finansowy netto banku w II kwartale 2019 r. Odpis ma związek z trwającym procesem restrukturyzacji „jednego z klientów korporacyjnych". Chodzi oczywiście o Zakłady Mięsne Henryk Kania, które w maju straciły płynność finansową a w czerwcu złożyły wniosek o postępowanie układowe.

Kilka dni temu Alior poinformował o odpisie na finansowanie udzielone tej spółce sięgającym 140 mln zł, czyli 60 proc. jego ekspozycji. Łączne finansowanie Kani udzielone przez Handlowy to 125 mln zł, więc ten bank zdecydował o odpisaniu mniejszej części, bo 42 proc.

Dla Handlowego, podobnie jak Aliora, oznacza to drugi z rzędu słaby wynik kwartalny w tym roku po tym jak cały sektor zanotował bardzo słabe rezultaty w I kwartale, gdy skokowo wzrosła składka na fundusz restrukturyzacji działający przy Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Wtedy Handlowy miał tylko 59 mln zł zysku netto, ale aż 93 mln zł stanowiła składka na wspomniany fundusz, więc jego regularny zysk wyniósłby około 155 mln zł. W II kwartale można się było spodziewać właśnie rezultatu w okolicach 150-160 mln zł, ale ostatecznie ze względu na odpis na Kanię może być to ok. 100 mln zł w zależności od innych rezerw czy wyniku na działalności skarbcowej. Już jednak wiadomo, że bankowi trudno będzie osiągnąć prognozowany wcześniej przez analityków zysk netto w całym roku w wysokości 640 mln zł (tyle samo miał w 2018 r.).

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA