REKLAMA
REKLAMA

Banki

Największe problemy będą odczuwalne w przyszłym roku

Spadek aktywności gospodarczej odbije się w wynikach firm i banków prawdopodobnie w przyszłym roku – ocenia PKO BP. Zarząd mówi, że bank jest lepiej przygotowany niż konkurencja.

Zbigniew Jagiełło, który w środę został powołany na nową kadencję prezesa PKO BP, uważa, że bank wyjdzie z tego kryzysu silniejszy względem swoich konkurentów.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

– Ten rok nie będzie jeszcze prawdziwym sprawdzianem dla sektora bankowego. Będzie nim przyszły, kiedy nastąpi szczyt odpisów kredytowych i kosztów ryzyka w sektorze – mówi Piotr Mazur, wiceprezes PKO BP i szef ryzyka.

Portfel dość odporny?

Wyjaśnia, że dopiero wtedy firmy zaczną odczuwać skutki spowolnienia gospodarczego (mniejszego popytu i sprzedaży). Wtedy może skończyć się ich poduszka płynnościowa, szczególnie że wygasną wspierające przedsiębiorstwa programy rządowe, takie jak tarcza PFR, gwarancje BGK czy wakacje kredytowe. Będzie to widoczne w gorszej płynności i wynikach firm, przybędzie niewypłacalności, więc wzrosną koszty ryzyka banków.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA