REKLAMA
REKLAMA

Banki

Mniej franków, więcej dywidend

Malejący udział frankowych hipotek powinien wspierać zdolność do wypłaty.
Foto: Adobestock

Jednym z głównych czynników ograniczających potencjał polskich banków do wypłaty dywidend są nie tylko ogólnie wysokie wymogi kapitałowe, ale także dodatkowe kryteria stawiane przed instytucjami mającymi sporo hipotek walutowych. To dodatkowe bufory kapitałowe oraz przewidziane w polityce dywidendowej Komisji Nadzoru Finansowego specjalne kryteria ograniczające wskaźniki wypłaty.

Spadek wartości hipotek walutowych, głównie frankowych, oraz ich udziału w portfelach kredytowych ogółem oznaczać będzie poprawę potencjału dywidendowego banków. Na koniec marca wartość hipotek frankowych w polskim sektorze wynosiła 102 mld zł, czyli o 2 proc. mniej niż rok temu, pomimo że w tym samym czasie kurs szwajcarskiej waluty urósł o 6,5 proc. Wyłączając efekt walutowy, portfel ten, wyrażony w CHF, maleje w bankach w tempie średnio 7–8 proc. rocznie. Jednocześnie w podobnym tempie rośnie portfel kredytów brutto sektora, więc jeśli tylko kurs pozostaje w miarę stabilny, udział walutowych hipotek w całości kredytów systematycznie maleje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA