Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeśli tak, to pojawia się pytanie, kto mógłby być kupującym. Eksperci w pierwszej kolejności wymieniają inne duże banki – zarówno te już obecne na polskim rynku, jak i te dopiero chcące na niego wejść. Czy jednak możliwa jest sprzedaż akcji mBanku inwestorom finansowym, co spowodowałoby, że nie miałby akcjonariusza strategicznego? W USA i Europie Zachodniej takich instytucji jest sporo.
Kluczowym czynnikiem o tym decydującym byłby przede wszystkim brak popytu ze strony innych banków, co jest raczej mało prawdopodobne, zważywszy na całkiem sporą skalę mBanku (6,5 proc. udziału w polskim rynku kredytów detalicznych i korporacyjnych) oraz zaawansowanie technologiczne czy dobrą pozycję kapitałową. Drugim czynnikiem byłoby stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego, która przez lata dużą wagę przykładała do siły głównych akcjonariuszy polskich banków, niezbędnej do ich szybkiego dokapitalizowania w razie potrzeby. Do tego dochodzi ich wiarygodność i jakość zarządzania – wobec tych elementów nadzór miał wątpliwości w sprawie Abrisu i FM Banku, którego sprzedaż nakazał temu funduszowi private equity. Nie udało nam się uzyskać do zamknięcia tego wydania „Parkietu" stanowiska KNF w sprawie tego, czy mógłby działać w Polsce duży bank bez inwestora strategicznego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.
Aby pieniądze nie leżały tylko na rachunkach bankowych, a faktycznie pracowały na rzecz klientów potrzebna jest odpowiednia edukacja - mówi Marcin Kosiński, prezes PKO Finat.
Aplikacje mobilne i rozwiązania cyfrowe są dominującym sposobem przesyłania pieniędzy za granicę.