REKLAMA
REKLAMA

Banki

mBank: Możliwy pełen free-float?

Toczące się rozmowy między Deutsche Bankiem i Commerzbankiem w sprawie ich ewentualnej fuzji rodzą pytania, czy w razie jej przeprowadzenia będą potrzebować kapitału i zmuszone będą sprzedać mBank. Teraz Commerzbank kontroluje ponad 69 proc. kapitału tego czwartego co do wielkości banku w Polsce.
Foto: materiały prasowe

Jeśli tak, to pojawia się pytanie, kto mógłby być kupującym. Eksperci w pierwszej kolejności wymieniają inne duże banki – zarówno te już obecne na polskim rynku, jak i te dopiero chcące na niego wejść. Czy jednak możliwa jest sprzedaż akcji mBanku inwestorom finansowym, co spowodowałoby, że nie miałby akcjonariusza strategicznego? W USA i Europie Zachodniej takich instytucji jest sporo.

Kluczowym czynnikiem o tym decydującym byłby przede wszystkim brak popytu ze strony innych banków, co jest raczej mało prawdopodobne, zważywszy na całkiem sporą skalę mBanku (6,5 proc. udziału w polskim rynku kredytów detalicznych i korporacyjnych) oraz zaawansowanie technologiczne czy dobrą pozycję kapitałową. Drugim czynnikiem byłoby stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego, która przez lata dużą wagę przykładała do siły głównych akcjonariuszy polskich banków, niezbędnej do ich szybkiego dokapitalizowania w razie potrzeby. Do tego dochodzi ich wiarygodność i jakość zarządzania – wobec tych elementów nadzór miał wątpliwości w sprawie Abrisu i FM Banku, którego sprzedaż nakazał temu funduszowi private equity. Nie udało nam się uzyskać do zamknięcia tego wydania „Parkietu" stanowiska KNF w sprawie tego, czy mógłby działać w Polsce duży bank bez inwestora strategicznego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA