REKLAMA
REKLAMA

Banki

I kwartał 2018. Szykuje się słabszy kwartał dla banków

Dobrze poradzić powinni sobie Handlowy, Pekao i Alior.
Foto: Fotolia
Foto: parkiet.com

Mimo dobrych operacyjnych wyników banków najprawdopodobniej I kwartał tego roku będzie pod względem zysku netto wyraźnie słabszy od pozostałych.

- Ogólnie wyniki poddają się trendowi gospodarczemu a ten jest rosnący. W bankach zwiększają się więc wolumeny kredytów, a co za tym idzie przychody odsetkowe a koszty są pod kontrolą. Jednak w I kwartale z powodu składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny wyniki netto sektora będą słabe na tle wcześniejszych kwartałów - wskazuje Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

W I kwartale zostanie zaksięgowana cała roczna składka na fundusz restrukturyzacyjny oraz jedna czwarta rocznej składki na fundusz gwarancyjny. To niebagatelna kwota, może wynieść co najmniej 1,4 mld zł i może stanowić blisko trzy czwarte rocznej składki na BFG (ostateczną wysokość tych opłat poznamy do końca lutego). Wynik netto sektora w I kwartale będzie więc niższy niż w poprzednich kwartałach, ale powinien być lepszy niż rok temu, kiedy nowe zasady dotyczące księgowania składek na BFG już obowiązywały.

Dla dużych i zyskownych banków kumulacja gwarancyjnych kosztów to nie problem, ale te mniej dochodowe - jak Getin Noble Bank, BGŻ BNP Paribas i Bank Ochrony Środowiska - zanotują prawdopodobnie istotne pogorszenie wyniku. Getin najprawdopodobniej zanotuje sporą stratę o czym zadecydują też wysokie rezerwy kredytowe, BOŚ ma szansę na dodatni wynik o ile odpisy będą niższe niż zwykle. BGŻ BNP Paribas powinien osiągnąć zysk, ale o blisko połowę mniejszy niż w poprzednich kwartałach.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA