Banki

Przejęcie Idea Banku dobre dla sektora, ale dla Pekao neutralne

Rynek pozytywnie ocenił uchronienie branży przed dużym kosztem ratowania banku Leszka Czarneckiego. Analitycy zwracają jednak uwagę na ryzyka stojące przed Pekao, które na tej transakcji dużo raczej nie skorzysta.
Foto: parkiet.com

W piątek mocno zyskiwały niemal wszystkie banki na GPW i branżowy indeks rósł pod koniec sesji o 4,2 proc., do 5389 pkt, czyli najwyższego poziomu od połowy marca. Od początku roku WIG-banki zyskał już 13,2 proc. i pozostawił w tyle WIG (+5,2 proc.) oraz Euro Stoxx Banks (+6,3 proc.).

Przetrzebiony zarząd

Wśród najmocniej zyskujących były banki frankowe, takie jak Millennium czy mBank, które najwięcej straciły w 2020 r. W piątek ich akcje drożały odpowiednio o ponad 9 proc. i 6 proc. Jednym z najmocniej drożejących było też Pekao (+4 proc.), które z początkiem roku przejęło Idea Bank po decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dotyczącej przymusowej restrukturyzacji tej należącej wtedy do Leszka Czarneckiego spółki. Pekao przejął 14,4 mld zł jej aktywów, co stanowi 6 proc. jego własnych aktywów (otrzymał na to około 200 mln zł dotacji). Portfel kredytów i należności leasingowych, łącznie wart 12 mld zł, został objęty przez BFG ośmioletnią gwarancją.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.