REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Pechowe inwestycje 2018 roku

To był bardzo trudny rok dla inwestorów. Które grupy aktywów przyniosły im największe straty?
Foto: 123rf
Foto: pbs.twimg.com

W ostatnim przedświątecznym #WykresieDnia przedstawiliśmy grafikę, którą zaprezentował Daniel Winter, dziennikarz zajmujący się rynkiem finansowym w „Financial Times". Pokusił się on o zebranie prognoz instytucji finansowych dotyczących funta brytyjskiego (konkretnie dla pary GBP/USD), pokazując duży rozstrzał prognoz. Tym razem ten sam dziennikarz pokazał aktywa, które wyjątkowo pechowo było mieć w swoim portfelu inwestycyjnym.

W najgorszej sytuacji są osoby, które postanowiły na początku 2018 roku kupić bitcoiny, kiedy to najsłynniejsza kryptowaluta znajdowała się tuż za historycznymi szczytami. Jeszcze w styczniu cena bitcoina przekraczała 17 tys. USD, a w grudniu spadała do poziomu ok. 3,2 tys. USD. Pechowe okazały się także waluty rynków wchodzących. O miano najgorszej z nich w tym roku mocno walczyły argentyńskie peso oraz turecka lira. W tej niechlubnej rywalizacji wygrała waluta Argentyny (notowania ARS/USD spadły dotychczas o ponad 50 proc. w 2018 r.). Bieżący roku jest też słaby dla surowców – miedzi i ropy. Na liście Daniela Wintera znalazło się także miejsce dla S&P 500 i funta brytyjskiego.

Foto: pbs.twimg.com

To, jak trudny był to rok dla inwestorów, pokazuje nam też grafika, którą przedstawił w mediach społecznościowych Jeroen Blokland z Robeco Asset Management. Wizualizacja porównuje kondycję poszczególnych grup aktywów w okresie 2008-2018. W bieżącym roku większość z nich przynosiła straty.

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA