REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: To nie jest dobry rok dla firm motoryzacyjnych

Akcje światowych potentatów motoryzacyjnych zostały poddane mocnej przecenie w bieżącym roku. Wyjątkiem jest Tesla – choć i spółka zarządzana przez Elona Muska miała w tym roku trudne chwile.
Foto: AFP

Charlie Bilello, szef działu analiz w Pension Partners, zaprezentował wykres, na którym przedstawia, jak od początku roku zachowywały się notowania najważniejszych przedsiębiorstw motoryzacyjnych. Niestety dla inwestorów posiadających akcje tych spółek, prawie wszystkie porównywane firmy straciły na wartości w ciągu roku (poza Teslą).

Foto: parkiet.com

Największej przecenie zostały poddane walory – prawdopodobnie najmniej znanej polskim inwestorom spółki – Tata Motors, czyli giganta motoryzacyjnego z Indii, produkującego samochody i autobusy. Akcje tego koncernu potaniały aż o 66 proc. w 2018 r.

Bardzo źle zachowywały się też akcje Daimler AG (-32 proc. od początku roku). Producent luksusowych samochodów, tj. mercedesów, tłumaczył ciężki rok m.in. rosnącymi kosztami pracy i spadającym popytem na auta z silnikiem spalinowym. Dlatego koncern zwiększa ofertę i w przyszłym roku na rynek ma trafić Mercedes EQC – pierwsze eklektyczne auto tego przedsiębiorstwa.

To jasny znak, że Daimler chce poruszać się za globalnym trendem, czyli wzrostem popularności aut elektrycznych. Jest to także sygnał ostrzegawczy dla najbardziej znanego producenta tego typu samochodów, czyli Tesli. Z kolei ta spółka w tym roku miała liczne problemy – związane z wypadkami pojazdów prowadzonych przez autopilota czy wypowiedziami Elona Muska (co odbiło się na notowaniach spółki), ale wszystko wskazuje, że akcje Tesli skończą rok na solidnym, kilkunastoprocentowym plusie.

SAŁ


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA