Analizy

#WykresDnia: Strach na Wall Street

Fear Index Vix podskoczył w piątek o 54 proc. i był to czwarty największy skok w jego historii.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

COVID-19 ponownie pojawił się jako zmartwienie inwestorów i potencjalny czynnik napędzający duże ruchy rynkowe po tym, jak nowy wariant wywołał alarm, długo po tym, jak zagrożenie zniknęło w oczach Wall Street.

Obawy o nowy szczep wirusa o nazwie Omicron, sklasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako wariant budzący obawy, uderzyły w rynki na całym świecie i spowodowały największą jednodniową stratę procentową indeksu S&P 500 od dziewięciu miesięcy. Ruchy pojawiły się dzień po amerykańskim święcie Dziękczynienia, kiedy niewielki wolumen transakcji prawdopodobnie zaostrzył ruchy.

Ponieważ niewiele wiadomo na temat nowego wariantu, długoterminowe konsekwencje dla aktywów amerykańskich były niejasne. Oznaki, że nowy szczep się rozprzestrzenia i czy jest odporny na szczepionki to dla inwestorów pytania czy może to  zaważyć na ponownym otwarciu handlu, który podnosił rynki w różnych okresach w tym roku.

Nowe napięcie może również skomplikować perspektywy tego, jak agresywnie Rezerwa Federalna normalizuje politykę monetarną w celu walki z inflacją.

– Rynki świętowały koniec pandemii. A to jeszcze nie koniec – powiedział David Kotok, prezes i dyrektor ds. inwestycji w Cumberland Advisors. – Wszystkie kwestie polityczne, czyli polityka monetarna, trajektorie biznesowe, szacunki wzrostu PKB, ożywienie wypoczynku i gościnności – lista jest długa – są wstrzymane – dodał.

Indeks S&P 500 spadł o jedną trzecią, ponieważ obawy przed pandemią narastały jak grzyby po deszczu na początku 2020 roku, ale od tego czasu jego wartość wzrosła ponad dwukrotnie, chociaż odpływy i odpływy pandemii powodowały czasami gwałtowne rotacje akcji preferowanych przez inwestorów. Indeks wzrósł w tym roku o ponad 22 proc.

Przed piątkiem szersza dostępność szczepionek i postęp w leczeniu sprawiły, że rynki były potencjalnie mniej wrażliwe na COVID-19. Wirus spadł na odległą piątą pozycję na liście tak zwanych „ogonów ryzyka" (tail risks - czasami nazywane „grubym ogonem", to ryzyko finansowe aktywów lub portfela aktywów, które przemieszczają się o więcej niż trzy standardowe odchylenia od bieżącej ceny, powyżej ryzyka normalnego rozkładu) dla rynku w niedawnej ankiecie przeprowadzonej wśród zarządzających funduszami przez BofA Global Research, a inflacja i podwyżki banków centralnych zajęły pierwsze miejsca.

Jednak w piątek akcje spółek technologicznych i wzrostowych, które prosperowały podczas tak zwanego handlu stacjonarnego w zeszłym roku, poszybowały w górę, w tym Zoom Communications, Netflix) i Peloton.

Jednocześnie akcje, które w tym roku wzrosływ związku z wznowieniem gospodarki mogą ucierpieć, jeśli rosną obawy o wirusy. Akcje energetyczne, finansowe i inne wrażliwe ekonomicznie walory spadły w piątek, podobnie jak notowania wielu firm związanych z podróżami, takich jak linie lotnicze i hotele.

Nowy wariant koronawirusa Omicron rozprzestrzenił się w niedzielę dalej na całym świecie, z 13 przypadkami znalezionymi w Holandii i po dwa w Danii i Australii, mimo że coraz więcej krajów próbowało się odgrodzić, nakładając ograniczenia w podróżowaniu. Odkryty po raz pierwszy w Republice Południowej Afryki, nowy wariant pojawił się teraz również w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Holandii, Danii, Belgii, Botswanie, Izraelu, Australii i Hongkongu.

Piątkowe wahania spowodowały również, że indeks zmienności Cboe (.VIX), znany jako wskaźnik strachu Wall Street, gwałtownie wzrósł, a inwestorzy opcji zaczęli starać się zabezpieczyć swoje portfele przed dalszymi wahaniami rynku.

Andrew Thrasher, menedżer portfela The Financial Enhancement Group obawia się, że niedawne wzrosty akcji kilku spółek technologicznych z dużymi wagami w S&P 500, w tym Apple, Amazon czy Microsoft, maskowały słabość na szerszym rynku. – To spowodowało, że sprzedający zepchnęli rynki w dół, a najnowsze wiadomości o COVID podsyciły ten niedźwiedzi trend – powiedział.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.