REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Liderzy światowego eksportu i importu

Wojna handlowa między USA a Chinami nadal trwa. Cierpią na tym giełdy i waluty wielu państw. Czy twarde negocjacje Trumpa zmienią obecny porządek w handlu międzynarodowym?
Foto: Adobestock

Portal howmuch.net – na podstawie danych ze Światowej Organizacji Handlu – wizualizował, jak w 2017 r. przedstawiał się rozkład sił wśród największych światowych importerów i eksporterów (wyrażony w miliardach dolarów). W przypadku importerów największym z nich były Stany Zjednoczone (2,4 bln USD – to ponad 13 proc. światowego importu) przed Chinami (1,8 bln USD). Trzecim co do wielkości globalnym importerem są Niemcy, które jako ostatnie przekroczyły granicę 1 biliona dolarów.

Foto: howmuch.net

W przypadku największych eksporterów pierwsza trójka pozostaje bez zmian – z tą różnicą, że na pierwszym miejscu są Chiny (aż 2,3 bln USD). Eksport Państwa Środka jest zdecydowanie większy niż kolejnych krajów: USA (1,5 bln USD) oraz Niemiec (1,4 bln USD).

Co ciekawe, lista dziesięciu największych eksporterów i importerów składa się dokładnie z tych samych państw. Poza wspomnianą trójką są to jeszcze: Japonia, Wielka Brytania, Francja, Hongkong, Holandia, Korea Południowa oraz Włochy (kolejność według wielkości importu).

Foto: howmuch.net

SAŁ


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA