Analizy

#WykresDnia: W oczekiwaniu na bitcoinowy ETF

Premia za kontrakty terminowe na bitcoiny wzrosła w tym miesiącu ponad trzykrotnie przed potencjalnym zatwierdzeniem przez SEC w przyszłym tygodniu ETF
Foto: Adobestock
Foto: parkiet.com

Notowania Bitcoina osiągnęły w piątek najwyższy poziom od sześciu miesięcy, zbliżając się do kwietniowego rekordu, ponieważ inwestorzy byli coraz bardziej pewni, że amerykańskie organy regulacyjne zatwierdzą uruchomienie funduszu giełdowego opartego na jego kontraktach terminowych.

Największa na świecie kryptowaluta wzrosła o prawie 4 proc. do 59 664 USD, co jest najwyższą wartością od połowy kwietnia. W tym roku podwoiła swoją wartość i zbliża się do rekordowego poziomu 64 895 USD z kwietnia.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) jest gotowa zezwolić pierwszemu amerykańskiemu funduszowi ETF na kontrakty futures na Bitcoiny w przyszłym tygodniu, poinformował Bloomberg News w czwartek, powołując się na osoby zaznajomione z tą sprawą.

Napisał, że SEC jest gotowa, aby umożliwić pierwszemu amerykańskiemu funduszowi giełdowemu kontraktów futures na Bitcoiny rozpoczęcie handlu w przełomowym momencie dla branży kryptowalut, według osób zaznajomionych z tą sprawą. "Organ regulacyjny prawdopodobnie nie zablokuje rozpoczęcia handlu produktami w przyszłym tygodniu, powiedzieli ludzie, którzy prosili, aby nie podawać ich nazwiska podczas omawiania decyzji."

Abstrahując od możliwości odwrócenia sytuacji w ostatniej chwili, uruchomienie funduszu będzie kulminacją prawie dziesięcioletniej kampanii prowadzonej przez przemysł ETF o wartości 6,7 biliona dolarów. Potwierdzenia akceptacji kryptowalut przez główny nurt szukano, odkąd Cameron i Tyler Winklevoss, bliźniacy najbardziej znani ze swojej roli w historii Facebook Inc., złożyli pierwszy wniosek o Bitcoin ETF w 2013 roku.

Zatwierdzenie przez lata było poza zasięgiem emitentów, którzy pośród niezliczonych fałszywych oznak postępu i jawnych odrzuceń, próbowali uzyskać dopuszczenie do obrotu różnych struktur. Z biegiem lat pojawiły się plany dotyczące funduszy, które proponowały przechowywanie bitcoina za pośrednictwem cyfrowego skarbca lub które mogłyby wykorzystać dźwignię, aby uzyskać lepsze zwroty. Inni starali się złagodzić słynną zmienność Bitcoina, kluczowy punkt sporny dla SEC.

SEC w przeszłości argumentowała, że ??przestrzeń kryptograficzna jest nękana zagrożeniami dla inwestorów. SEC wyraziła obawę, że można manipulować cenami, a płynność może być niewystarczająca, a drastyczne wahania cen Bitcoina mogą być zbyt duże dla inwestorów indywidualnych.

Ostatnie trzy całoroczne zwroty Bitcoina to 74 proc. straty, a następnie wzrost o 95 i 305 proc. Dodatkowo SEC kwestionowała, czy fundusze posiadałyby informacje niezbędne do odpowiedniej wyceny kryptowalut lub powiązanych produktów. Pojawiły się również pytania dotyczące weryfikacji własności monet posiadanych przez fundusze oraz zagrożenia ze strony hakerów.

Ben Caselin, szef badań i strategii na azjatyckiej giełdzie kryptowalut AAX powiedział, że skok bitcoina powyżej 59 000 USD nie był przypadkowy, a inwestorzy długoterminowi gromadzili go od jakiegoś czasu. – Powszechnie oczekuje się, że czwarty kwartał przyniesie znaczny postęp wokół bitcoinowego ETF w USA – powiedział Reutersowi. Dodał, że na piątkowe ruchy wpłynął również tweet z biura ds. edukacji inwestorów SEC. – Zanim zainwestujesz w fundusz, który posiada kontrakty futures na Bitcoiny upewnij się, że dokładnie rozważyłeś potencjalne ryzyko i korzyści – napisano w tweecie SEC.

Inwestorzy kryptowalut czekali na wiadomość o zatwierdzeniu pierwszego w USA bitcoinowego ETF-a, a niektóre z rajdów bitcoinów w ostatnich miesiącach wynikały z oczekiwania na ten ruch i sposobu, w jaki może on przyspieszyć jego przyjęcie i handel w głównym nurcie.

Kilku zarządzających funduszami, w tym VanEck Bitcoin Trust, ProShares, Invesco, Valkyrie i Galaxy Digital Funds, złożyło wniosek o uruchomienie bitcoinowych funduszy ETF w Stanach Zjednoczonych. Kryptowalutowe fundusze ETF zostały uruchomione w tym roku w Kanadzie i Europie.

Przewodniczący SEC Gary Gensler powiedział wcześniej, że rynek kryptograficzny obejmuje wiele tokenów, które mogą być niezarejestrowanymi papierami wartościowymi i pozostawia ceny podatnymi na manipulacje, a miliony inwestorów są narażone na ryzyko.

W raporcie Bloomberga stwierdzono, że propozycje ProShares i Invesco oparte są na kontraktach terminowych i zostały złożone zgodnie z zasadami funduszy wzajemnych, które według Genslera zapewniają „znaczną ochronę inwestorów".

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.