Analizy

#WykresDnia: Czy Warren Buffett zacznie skupować bitcoiny?

Inwestor krytykujący złoto kupił właśnie górniczą firmę Barrick Gold.
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

Czy Warren Buffett właśnie postawił przeciwko gospodarce Stanów Zjednoczonych? BO od dawna krytykuje złoto jako inwestycję, mówiąc, że „nie ma on żadnej użyteczności" i że „magiczny metal" nie może się równać z „amerykańskim zapałem".

Tymczasem jego konglomerat inwestycyjny, Berkshire Hathaway, nabył akcje Barrick Gold i kontynuował sprzedaż udziałów w wielu dużych amerykańskich bankach w drugim kwartale. Według doniesień SEC, opublikowanych późno w piątek, Berkshire kupiło 20,9 miliona akcji Barrick Gold o wartości około 563,6 miliona dolarów. Po ujawnieniu tej transakcji cena akcji Barrick wzrosła o 8,1 proc. do 29,18 USD. Akcje firmy od połowy marca stale zyskują na wartości, rosnąc w tym roku o około 45 proc., ponieważ coraz wyższe ceny złota doprowadziły ceny akcji firm wydobywczych do wieloletnich maksimów. Dzieje się tak, ponieważ pandemia koronawirusa zachęciła inwestorów do zakupu względnie bezpiecznego złota - pisze yahoo! finance.

Barrick Gold Corporation to firma wydobywcza, która produkuje złoto i miedź w 16 zakładach operacyjnych w 13 krajach. Jej siedziba znajduje się w Toronto. Prowadzi działalność wydobywczą w Argentynie, Kanadzie, Chile, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Demokratycznej Republice Konga, Dominikanie, Mali, Papui Nowej Gwinei, Arabii Saudyjskiej, Tanzanii, Stanach Zjednoczonych i Zambii. Górnictwo to sektor, w który Buffett i jego menedżerowie rzadko się zagłębiali - byli właścicielami zapasów ropy i gazu (Berkshire jest właścicielem głównego przedsiębiorstwa energetycznego w USA, więc w tych holdingach istnieje rodzaj wbudowanego zabezpieczenia), ale firma Buffetta handluje w nich i poza nimi akcje - na przykład w czerwcu sprzedano wszystkie 18,9 miliona akcji Occidental, które posiadała na koniec pierwszego kwartału - zwraca uwagę portal sharecafe.com.

Podczas gdy gra o złoto zwróciła uwagę z powodu niedawnego, przypominającego bańkę wzrostu światowych cen złota do serii rekordów wszech czasów (a następnie niewielkiej wyprzedaży w zeszłym tygodniu), najbardziej interesującym posunięciem Berkshire był restrukturyzacja znacznych udziałów w spółkach finansowych. Jak przypomina yahoo! finance, Berkshire sprzedał 85,6 miliona akcji Wells Fargo, co przełożyło się na około 26 proc. jego udziałów, a firma posiada teraz 237,6 miliona akcji. Akcje amerykańskiego banku inwestycyjnego spadły w tym roku o 53 proc. Ponadto konglomerat inwestycyjny Buffetta sprzedał 35,5 miliona akcji JPMorgan, zmniejszając swoją pozycję o ponad 60 proc.. Ponadto Berkshire zbył cały pakiet udziałów w Goldman Sachs, ale w raportowanym okresie kontynuował inwestycje w Bank of America. Jak wcześniej ogłoszono, sprzedał także akcje linii lotniczych, w tym American Airlines, Delta Airlines i Southwest Airlines. Nie zmienił swojej pozycji w akcjonariacie Apple. Berkshire jest udziałowcem innych dużych konglomeratów, od Coca-Coli po Kraft Heinz.

Czy Buffett sprzeniewierzył się wspomnianym na początku swoim zasadom? Istnieje bardzo duża różnica między kupnem fizycznego złota, które znajduje się w skarbcu i nie daje niczego poza ubezpieczeniem i kosztami bezpieczeństwa, a wysoce dochodowym wytwórcą złota, takim jak Barrick, który wypłaca inwestorom dywidendę – podkreśla portal smallcaps.com. To posunięcie pokazuje, że Buffett chce kupować firmy, które są mniej podatne na zmniejszenie dochodów w wyniku rozwoju COVID-19. Transakcja Berkshire skłoniła analityków do przyjrzenia się innym aktywa, które zwykle rosną wraz ze złotem. Jednym z nich jest Bitcoin, który niektórzy postrzegają jako formę cyfrowego złota, biorąc pod uwagę, że jest on „wydobywany" na komputerach, a jego podaż jest ograniczona w porównaniu z walutami papierowymi. Spekuluje się, że być może Warren Buffett może przygotowywać się do przejścia na bitcoina. Założyciel Heisenberg Capital, Max Keizer zwraca uwagę, że Buffett przegapił wiele dobrze prosperujących inwestycji, takich jak Tesla i Amazon, i uważa, że ??prawdopodobnie zacznie „panicznie kupować" bitcoina, jeśli ten osiągnie 50 000 USD. ps

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.