Analizy

Ośmiu prymusów sezonu wyników

W I kwartale nie brakowało spółek, które zanotowały wyraźną poprawę wyników finansowych, i to często przebijając oczekiwania analityków. Wsparciem dla niektórych firm było sprzyjające otoczenie rynkowe, inne same musiały się mocno postarać o efekty. Czy kolejne kwartały będą dla nich równie udane?
Adobestock

Będący już na finiszu sezon publikacji raportów kwartalnych obfitował zarówno w pozytywne, jak i negatywne zaskoczenia. Naszą uwagę przykuły spółki, których osiągnięcia przebiły oczekiwania.

Skokowa poprawa

Jedną z większych pozytywnych niespodzianek sprawiła inwestorom Grupa Azoty. Dzięki sprzyjającym warunkom rynkowym producent nawozów wykazał skokowy wzrost zysków, przebijając wyraźnie oczekiwania analityków. – Zakładam, że w II kwartale spółka ponownie pokaże wzrost wyniku. Będzie to spowodowane przede wszystkim pozytywnym zaskoczeniem na rynku gazu, gdzie ceny spadły już o ponad połowę w ostatnich kwartałach – zauważa Dominik Niszcz, analityk Raiffeisena. Według jego założeń mocna obniżka kosztów w połączeniu z relatywnie dobrymi cenami nawozów, choć niższymi niż w I kwartale, powinna skutkować dobrym wynikiem w segmencie nawozów. – Co do tworzyw sztucznych czy segmentu chemii, spółka sygnalizowała spowolnienie popytu na niektórych rynkach produktowych, ale wpływ tych biznesów na wyniki całej grupy jest nadal mniejszy niż nawozów. Pamiętajmy też, że przychody i zyski operacyjne powinny być wspierane przez uwzględnienie w sprawozdaniach firmy Compo Expert, przejętej pod koniec 2018 r. – dodaje.

Imponująco, biorąc pod uwagę dynamikę zysków, wypadło Forte – ze wzrostem zysku netto o ponad 90 proc. rok do roku. Skala poprawy zaskoczyła analityków, którzy spodziewali się mniejszego zarobku. – Spółka pokazała lepsze od oczekiwań wyniki za I kwartał i był to drugi z rzędu dobry kwartał po paśmie rozczarowań w latach 2017–2018. Baza wyników jest więc niska. Wyzwania na kolejne okresy pozostają bez zmian, to dalsza redukcja zadłużenia i poprawa efektywności fabryki płyt wiórowych. W słabszym sezonie pod względem sprzedaży mebli, jaki mamy przed sobą, wynik w segmencie płyty będzie miał dużo większe znaczenie. Tym samym zbliżenie się do wyników z I kwartału w najbliższych dwóch kwartałach będzie dużym sukcesem – uważa Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Początek roku okazał się bardzo udany dla Comarchu, którego wyniki wyraźnie przebiły prognozy analityków. – Jeśli chodzi o perspektywy dla spółki, są one mocno obiecujące ze względu na silny portfel zamówień, który implikuje kilkunastoprocentowy wzrost przychodów w 2019 r. Na plus także trzeba wspomnieć ostatnie wdrożenia 5G, które Comarchowi dają dość mocne kompetencje w tym obszarze. Jest to o tyle istotne, że w kolejnych latach można oczekiwać fali inwestycji telekomów w 5G – podkreśla Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku.

Szansa na kontynuację

Wśród spółek nastawionych na konsumenta wynikami pozytywnie wyróżniło się Dino. Właściciel sieci supermarketów w imponującym tempie poprawia wyniki, co jest efektem rozwoju organicznego i wzrostu sprzedaży porównywalnej w sklepach. Co istotne, towarzyszy temu poprawa marż. – Dino dobrze sobie radzi na rynku z presją kosztów po stronie wynagrodzeń, lekko poprawiając marżę brutto na sprzedaży, co przy takiej masie sprzedaży i marży wystarczy, aby poprawiać wyniki i marżę EBITDA – zwraca uwagę Krzysztof Radojewski, szef analityków Noble Securities. – Motorem do dalszej poprawy wyników może być poprawa sprzedaży porównywalnej oraz marży brutto na sprzedaży. Wśród hamulców można wskazać potencjalne wprowadzenie podatku od handlu detalicznego. Może się też pojawić pytanie o efektywność sklepów otwieranych w obszarach, gdzie spółka do tej pory była mniej widoczna, oraz o utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu sprzedaży porównywalnej w najdłużej funkcjonujących placówkach – przewiduje.

Kolejny udany kwartał zanotowało AC, co jest dobrym prognostykiem na cały 2019 r. Popytowi na produkty autogazowej spółki sprzyjają korzystne na większości rynków sprzedażowych relacje cen autogazu do benzyny i diesla. – Spółka konsekwentnie zwiększa udział własnych komponentów mechanicznych. Jednocześnie naciska na kanały sprzedaży, by oferowały kompletne zestawy zawierające elektronikę i części mechaniczne instalacji, ponieważ marża realizowana na wytworzonej mechanice jest znacznie wyższa niż na obcej – wyjaśnia Adam Zajler, analityk Millennium DM. Jego zdaniem motorem sprzedaży w dalszym ciągu będzie eksport. – Zarząd po wynikach za 2018 r. zapowiadał utrzymanie w tym roku zarówno tempo wzrostu, jak i poziom rentowności, a wyniki za I kwartał pokazują, że jest to możliwe do zrealizowania – uważa ekspert.

Pozytywnym zaskoczeniem dla inwestorów okazały się wyniki Archicomu, głównie ze względu na mniejsze od oczekiwań koszty sprzedaży i ogólnego zarządu. – Warto zaznaczyć, że w wynikach za I kwartał deweloper rozpoznał jedynie 157 przekazanych mieszkań, co stanowi ok. 10 proc. celu zarządu na ten rok. Wyniki były więc niskie nominalnie, stąd stosunkowo niewielka różnica w kosztach spowodowała wysoką procentowo rozbieżność z konsensusem – zauważa Jakub Jaworski, analityk Vestor DM. – W kolejnych kwartałach spodziewamy się kumulacji przekazań, a więc znacznie wyższych nominalnie wyników. Według nas w całym roku Archicom przekaże klientom około 1550 lokali. Jednocześnie oczekujemy utrzymania przez spółkę marży brutto ze sprzedaży na poziomie zbliżonym rok do roku – przewiduje.

Potentaci też błyszczą

Wśród potentatów z WIG20 pozytywną niespodziankę sprawiły wyniki KGHM. Wzrost produkcji miedzi w I kwartale przełożył się na wzrost sprzedaży i poprawę wyników . – KGHM dobrze rozpoczął ten rok i zakładamy, że kolejne kwartały nie powinny przynieść istotnego osłabienia wyników. W szczególności należy podkreślić poprawę wyników produkcyjnych w Polsce. Ponadto, perspektywy produkcji i kosztów w Sierra Gorda wydają się nieco lepsze, niż zakładaliśmy na początku roku. W drugiej połowie roku spadnie też obciążenie podatkiem od wydobycia miedzi i srebra – wyjaśnia Marcin Gatarz, analityk Pekao IB. Istotnym czynnikiem ryzyka dla wyników KGHM pozostają zmiany cen miedzi. – Sytuacja popytowo-podażowa wydaje się korzystna, jednak na notowania metalu może niekorzystnie wpływać niepewność związana z wojnami handlowymi oraz spowolnieniem wzrostu światowej gospodarki – uważa.

Początek roku okazał się też bardzo udany dla CD Projektu, którego wyniki przebiły rynkowe prognozy. Największy udział w zrealizowanych przychodach w I kwartale miała utrzymująca się dobra sprzedaż „Wiedźmina 3" oraz dodatków. Na przychody pozytywnie wpłynęły też dobre wyniki sprzedaży platformy GOG.com. Skokowa poprawa wyników w kolejnych tegorocznych kwartałach jest możliwa przy założeniu, że w tym roku nastąpi długo wyczekiwana premiera „Cyberpunka 2077". Termin premiery nadal jest tajemnicą. Rynek oczekuje, że zostanie podany podczas czerwcowych targów E3 w Los Angeles.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.