Analizy

Pozytywne akcenty sezonu wyników

Dla wielu spółek z warszawskiego parkietu pierwsze trzy miesiące roku były udane. Które z nich zaprezentują wyniki wyraźnie lepsze niż przed rokiem?
Foto: Bloomberg

Sezon publikacji wyników finansowych za I kwartał na warszawskiej giełdzie już wystartował, ale zdecydowana większość spółek nie odkryła jeszcze kart przed inwestorami. Sprawdziliśmy, które z nich nie powinny mieć problemów z poprawą rezultatów sprzed roku, mogąc się nawet pokusić o sprawienie pozytywnej niespodzianki.

Odbicie w przemyśle

Oczekiwania odnośnie do tego sezonu wyników są optymistyczne. Nie powinno to jednak specjalnie dziwić, ponieważ w porównaniu z wynikami z analogicznego kwartału sprzed roku, w którym wiele firm odczuło skutki pierwszego lockdownu, wiele branż znajduje się w dużo lepszej kondycji. Z przewidywań analityków wynika, że I kwartał był udany dla wielu spółek przemysłowych, którym mocno sprzyjało korzystne otoczenie. Część z nich skorzystała z hossy na rynku surowców (wzrost cen metali). Jednym z beneficjentów rosnących cen aluminium jest Alumetal. – Spółka oczywiście poprawia wyniki dzięki rosnącym cenom aluminium oraz silnemu popytowi branży motoryzacyjnej. Dodatkowo konkurencja ma ograniczone możliwości w zakresie finansowania kapitału obrotowego z uwagi na wysokie zadłużenie i rosnące ceny złomów, co sprawia, że Alumetal umacnia pozycję – wskazuje Łukasz Rudnik, analityk Trigona DM.

Z kolei wysokie ceny stali są wsparciem dla wyników Cognora. – Spółka korzysta z rosnących cen pręta żebrowanego oraz pozostałych wyrobów stalowych długich. Ceny pręta wzrosły do ponad 3000 zł/t z 2000 zł/t w IV kwartale. Silny popyt widoczny jest zarówno w branży motoryzacyjnej, jak i budowlanej. Spółka jest zintegrowana pionowo (własne punkty skupu złomu), dzięki czemu ma zapewniony dostęp do materiału produkcyjnego – wyjaśnia ekspert.

Foto: GG Parkiet

Z uwagi na najwyższe od lat ceny miedzi inwestorzy mogą wypatrywać pozytywnych wieści z KGHM. – Utrzymanie solidnych wolumenów wydobycia w Polsce i ich poprawa w kopalni Sierra Gorda, ale przede wszystkim kontynuacja mocnego trendu wzrostowego cen miedzi będą stać za blisko trzycyfrowym wzrostem wyników operacyjnych spółki – wskazuje Michał Krajczewski, analityk BM BNP Paribas.

Efektowna poprawa oczekiwana jest w PGNiG. – Spodziewamy się mocnego wzrostu wyników z uwagi na wyższe ceny węglowodorów przy podobnych wolumenach (wspierające zachowanie upstreamu) oraz poprawę zachowania w dystrybucji. Według opublikowanych przez spółkę danych operacyjnych w I kwartale nastąpił wzrost wolumenów dystrybucyjnych o 15 proc. przy wyższej taryfie ustalonej przez prezesa URE – zauważa ekspert.

Kluczowe znaczenie dla wielu przedstawicieli sektora wytwórczego miało ożywienie popytu. Jego pozytywny efekt powinien być zauważalny w wynikach Amiki i Wieltonu.

– W pierwszym przypadku spółka korzysta cały czas z mocnego popytu na AGD. Zakładamy, że EBITDA w I kwartale wyniesie 61 mln zł . Jednak ostrożniej podchodzimy do wyników w całym 2021 r., gdzie strona kosztów (fracht, stal, tworzywa, miedź) będzie rosła szybciej niż podwyżki wprowadzane przez spółkę. Wyraźny wzrost sprzedaży pojazdów ciężarowych znajduje odzwierciedlenie w wynikach Wieltonu, gdzie w I kwartale spodziewamy się EBITDA na poziomie 44 mln zł – oczekuje Rudnik. Wzrost popytu na produkty spółki związany jest z przesunięciem ubiegłorocznego popytu w związku z niepewną sytuacją gospodarczą, ale także przyśpieszeniem przyszłego popytu związanego z presją inflacji.

Na słabości azjatyckich konkurentów skorzystał Rawlpug. – Duża część rynku, na którym działa spółka, bazuje na produktach importowanych z Azji, a zakłócenie łańcucha dostaw przy mocnym popycie rynkowym przełożyło się na wzrost zapytań i popytu na wyroby spółki. Dzięki temu można było wprowadzać podwyżki cen, które rekompensują rosnące ceny stali i tworzyw sztucznych – wyjaśnia ekspert.

Branżowe perełki zabłysną wynikami

Na kolejny udany kwartał mogą liczyć ci deweloperzy mieszkaniowi, którzy wysokie koszty są w stanie rekompensować podwyżkami cen. Efektowna poprawa spodziewana jest w tych spółkach, gdzie nastąpił największy wzrost liczby przekazanych mieszkań. – Spodziewamy się, że liderzy rynku mieszkaniowego zaprezentują znacząco lepsze wyniki za I kwartał. Dom Development zwiększył przekazania rok do roku o 149 proc. i kontraktację o 33 proc. Szacujemy, że równocześnie spółka utrzymała marżę brutto, co powinno przełożyć się na wypracowanie ok. 156 mln zł zysku netto (vs. 39 mln zł przed rokiem). Wysokiej dynamiki oczekujemy także w przypadku Atalu. Deweloper wydał klientom 794 lokale (wzrost o 68 proc.). Prognozujemy, że w I kwartale przychody zwiększyły się rok do roku o 32 proc., a wynik netto o 60 proc., do 36 mln zł – oczekuje Adrian Górniak, analityk DM BDM.

Ten rok rozpoczął się bardzo udanie dla spółek zajmujących się dystrybucją części do aut. Wysoka dynamika sprzedaży za I kwartał, choć częściowo jest efektem niższej bazy z poprzedniego roku, wskazuje na kontynuację pozytywnych trendów w wynikach Auto Partnera. – Rozwój eksportu oraz zwiększanie udziałów rynkowych w kraju wspiera utrzymanie prawie 30-proc. dynamiki wzrostu przychodów w I kwartale. Równocześnie rentowności będzie sprzyjać niska baza z ub.r. (początek lockdownu) oraz poczynione w ubiegłym roku oszczędności, co przełoży się naszym zdaniem na wysoką, dwucyfrową dynamikę zysku operacyjnego – szacuje Krajczewski.

Wśród największych spółek z sektora TMT w tym sezonie analitycy duże nadzieje wiążą z Wirtualną Polską, gdzie oczekują istotnej poprawy wyników w dziale mediów online. – Po mocnym II półroczu 2020 r. liczymy też na dwucyfrowe wzrosty w dwóch pierwszych kwartałach napędzane popytem na reklamę, natomiast w e-commerce będą jeszcze spadki w biznesach związanych z turystyką – wyjaśnia Dominik Niszcz, analityk Trigona DM. Pozytywne oczekiwania ma także z Asseco SEE, gdzie – jego zdaniem – dwucyfrowa dynamika wyniku operacyjnego może być utrzymana m.in. dzięki dobrej rentowności w dziale bankowym oraz kontynuacji pozytywnych trendów w płatnościach.

Na kilka pozytywnych akcentów w tym sezonie wyników można liczyć w branży gier. Skokowa poprawa przychodów i zysków spodziewa na jest w Artifeksie Mundi, w czym kluczowy udział miał dział HOPA oraz dynamiczny rozwój segmentu free-to-play, z aplikacją „Unsolved" na czele.

Udany kwartał ma za sobą PlayWay. – Dla spółki I kwartał to czas dalszej dobrej monetyzacji aktualnego portfela gier spółki oraz dwóch ważnych premier (w 72 godz. sprzedano 61 tys. sztuk „Mr. Prepper" i ok. 50 tys. sztuk „The Tenants"), które naszym zdaniem będą miały istotny wpływ na wzrost wyników rok do roku – uważa Krzysztof Tkocz, analityk DM BDM.

Opinie

Adam Łukojć dyrektor departamentu zarządzania portfelami akcji, TFI Allianz

Po wynikach za I kwartał generalnie należy się spodziewać dużej poprawy w porównaniu z zeszłym rokiem. Rok temu w pośpiechu zamykano wiele branż, klienci wstrzymywali się z zakupami, banki zaczynały tworzyć duże rezerwy, a łańcuchy dostaw przestały działać normalnie. Teraz sytuacja jest inna: wiele banków utworzyło już wysokie rezerwy, łańcuchy dostaw działają, klienci wrócili do wydawania pieniędzy (przynajmniej tam, gdzie mogą to robić), a perspektywa otwarcia wciąż zamkniętych branż się przybliża. Wiele spółek działa bardziej efektywnie niż przed rokiem: pandemia sprawiła, że często zrezygnowano z niedochodowych projektów i ograniczono koszty. Podrożały też surowce, co ich producentom poprawi wyniki. Handel w internecie i informatyka rozwijają się jeszcze szybciej niż przed pandemią. Z poprawy powinny korzystać m.in. spółki przemysłowe i deweloperzy, ale inne branże – banki, telekomunikacja, a nawet handel detaliczny – również najprawdopodobniej odczuły polepszenie sytuacji. JIM

Maciej Kik zarządzający funduszami, Generali Investments TFI

Spodziewam się dobrego sezonu wynikowego i wyraźnej poprawy zagregowanych wyników finansowych dla wszystkich trzech głównych indeksów GPW w porównaniu z rezultatami osiągniętymi w analogicznym kwartale poprzedniego roku. Oczywiście największy wpływ na kształt wyników miała pandemia, choć większość spółek po roku była w stanie opanować sytuację. Niemniej jednak wciąż negatywny wpływ Covid-19 będzie widoczny w wynikach spółek handlowych i usługowych, choć ta grupa nie jest jednorodna i w niektórych przypadkach ze względu na niską bazę z zeszłego roku wyniki mogą okazać się bardzo dobre. Z drugiej strony spodziewam się poprawy wyników wśród spółek finansowych, energetycznych i przede wszystkim surowcowych, a głównie KGHM. Otoczenie sprzyja również mniejszym spółkom przemysłowym, głównie eksporterom, ze względu na odbudowę popytu i słabość krajowej waluty. Oczekuję również kontynuacji trendu bardzo dobrych wyników spółek budowlanych. JIM

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.