Analizy

Spodziewana skokowa poprawa

Sprawdzamy, które spółki mają w 2018 r. szansę na najbardziej efektowną poprawę zysków. Czy optymistyczne oczekiwania zostały już uwzględnione w cenach ich akcji?
Foto: Adobestock

Nie wszystkie spółki zdążyły się pochwalić osiągnięciami za miniony rok. Z punktu widzenia inwestorów większe znaczenia mają jednak nie tyle historyczne rezultaty, co perspektywy wyników związane z przyszłymi okresami. W tym celu sprawdziliśmy, które spółki są na dobrej drodze, by w 2018 r. zabłysnąć wynikami.

– Pomimo wysokiej bazy bardzo dobre wyniki powinny pokazywać spółki z branży turystycznej, jak Rainbow Tours czy Orbis. W tych branżach istnieje w dalszym ciągu duża przestrzeń do przenoszenia rosnących kosztów na końcowego nabywcę. W dalszym ciągu potencjał widzę w spółkach z sektora handlu detalicznego, chociaż tutaj z uwagi na wysoką bazę podchodziłbym bardziej selektywnie. Innym segmentem, w którym widzę potencjał, są wybrane spółki z sektora produkcyjnego, zwłaszcza związane z półproduktami dotyczącymi boomu inwestycyjnego oraz rynku mieszkaniowego. Spółki te w 2017 r. były mocno zdołowane przez rosnące koszty, uważam jednak, że w 2018 r. uda im się przełożyć większą część rosnących kosztów na klientów – uważa Kamil Hajdamowicz, analityk Polskiego DM.

Spodziewana mocna poprawa

Według przewidywań analityków na wynikowe żniwa w tym roku może liczyć 11 bit studios. Skokowa poprawa wyników producenta gier wideo będzie miała związek z długo wyczekiwaną premierą „Frostpunka".

– Zakładamy, że 11 bit studios wyda w kwietniu wersję na PC i w całym 2018 r. sprzeda 640 tys. sztuk gry. Z kolei sprzedaż wersji na konsole PS4 i XboxOne, przy założeniu, że ukażą się w III kwartale wyniesie 180 tys. sztuk – szacuje Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ. Jego najnowsza prognoza zakłada w 2018 r. wypracowanie przez spółkę zysku netto na poziomie 34,7 mln zł, wobec 1,5 mln zł zarobku oczekiwanego za 2017 r. Jego zdaniem pozytywne perspektywy wyników nie są jeszcze w pełni odzwierciedlone w wycenie 11 bit studios, co daje niewielką przestrzeń do poprawy notowań.

Bieżący rok dobrze zapowiada się dla banków. Biorąc pod uwagę prognozy analityków, najbardziej efektowna poprawa zysków spodziewana jest w Aliorze.

– W 2018 r. powinniśmy zobaczyć wyraźne synergie związane z przejęciem BPH, przy czym czynnik ten będzie pozytywnie wpływał na wyniki kolejnych lat. Alior jest bankiem, który ponadprzeciętnie pozyskuje klientów, co wraz z dobrą sytuacją gospodarczą w Polsce powinno organicznie poprawiać jego wyniki – zwraca uwagę Mateusz Namysł, analityk Raiffeisena. – Należy podkreślić, że na początku roku Alior Bank zapowiedział jeszcze bardziej ambitne plany związane z celami strategicznymi do 2020 r., co zapowiada również dobrą dynamikę wzrostu biznesu napędzaną wzrostem wolumenu kredytów – dodaje.

Rosnąca sprzedaż napędzi zyski

Warunki sprzyjające poprawie będą miały spółki, których kondycja jest powiązana ze wzrostem wydatków konsumentów. Warto jednak zwrócić uwagę, że najbardziej efektowna poprawa spodziewana jest w tych spółkach handlu detalicznego, które postawiły na rozbudowę sieci sprzedaży, czego dobrym przykładem jest Dino. Zdaniem analityków tempo rozwoju sieci będzie cały czas wysokie, ale, jak zaznaczają, wszystkie pozytywne czynniki są już z nawiązką uwzględnione w cenie akcji. Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku, dostrzega też inne ryzyka.

– Strategia Dino zakłada otwieranie sklepów na obszarach nie w pełni spenetrowanych przez nowoczesny format handlowy. Równocześnie Dino planuje rozwój na obszarach, na których jest już obecne, poprzez zwiększenie gęstości sieci swoich sklepów. Takie działania powinny prowadzić do zjawiska kanibalizacji sprzedaży, gdzie sklepy Dino będą konkurować o tych samych klientów, co może negatywnie wpłynąć na wzrost sprzedaży porównywalnej – ostrzega.

Na udany rok pod względem wyników może też liczyć AmRest. W ocenie Adriana Górniaka, analityka DM BDM, pozytywny trend w przychodach grupy, widoczny w IV kwartale 2017 r., utrzyma się w kolejnych okresach z uwagi na sprzyjające otoczenie makro.

– Liczymy także na dynamiczny rozwój organiczny. Optymalizacja nabytych w 2017 r. biznesów przełoży się na wysokie dynamiki EBITDA już od początku 2018 r. Wsparciem dla ekspansji spółki powinna także być polityka właścicieli głównych marek w portfolio, czyli Yum! i Starbucks. Tym samym, mając na względzie mocno wzrostowy profil biznesu grupy, z optymizmem zapatrujemy się na ścieżkę wyników. Warto zauważyć, że w przypadku realizacji naszych założeń, AmRest może zaprezentować w 2018 r. jedną z najwyższych rocznych dynamik EBITDA spośród podmiotów, które działają na rynku międzynarodowym – argumentuje ekspert. Wśród czynników ryzyka wymienia m.in. sytuację na rynku pracy. Jako mniejsze zagrożenie postrzega z kolei zakaz handlu w niedziele. Szacuje, że grupa może utracić 2–3 proc. rocznej sprzedaży, co powinno być łagodzone przez mniejsze koszty.

Dobra koniunktura na rynku części samochodowych w połączeniu ze wzrostem organicznym biznesu to przepis na wzrost zysków Auto Partnera. Pozytywne efekty mają przynieść inwestycje w rozbudowę sieci dystrybucji w kraju i logistykę. – Wyniki dystrybutora części powinny rosnąć z uwagi na poprawę efektywności logistycznej oraz bardzo dobrą koniunkturę w branży. Moim zdaniem poprawa nie jest jeszcze uwzględniona w cenie akcji spółki – ocenia Tomasz Sokołowski, analityk DM BZ WBK. Spółka planuje też zwiększyć obecność na rynkach zagranicznych, co może być dodatkowym impulsem dla wyników w kolejnych latach.

– Spółka ma duże szanse na sukces, ponieważ warsztaty będą dążyć do zróżnicowania źródeł dostaw. Potencjał wzrostu ekspansji zagranicznej wydaje się spory, gdyż Auto Partner, idąc w ślady Inter Carsu, znajduje się dopiero na początku drogi – wskazuje.

Koniunktura kluczem do zysków

Dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym w dalszym ciągu ma nakręcać popyt na nowe mieszkania, co znajdzie odzwierciedlenie w wynikach deweloperów. Piotr Zybała, analityk DM mBanku, spodziewa się kolejnego roku z rzędu znaczącej dynamiki zysku netto wśród giełdowych przedstawicieli tej branży.

– Największy wzrost powinien być udziałem i2 Development (prognozowany przez niego wzrost zysku to o 230 proc. rok do roku). W 2017 r. ten deweloper rozliczył niewiele mieszkań, osiągając skonsolidowany zysk netto w wysokości 11 mln zł. W latach 2018–2019 spółka będzie przekazywać lokale z wysokomarżowej inwestycji Bulwar Staromiejski, stąd prognozujemy wzrost skonsolidowanego zysku netto do około 35 mln zł w 2018 r. – wskazuje ekspert. – Publikacja wstępnych wyników finansowych za 2017 r. była katalizatorem wzrostu kursu na przełomie grudnia i stycznia. W naszej ocenie obserwowany wzrost ceny akcji nie wyczerpał potencjału dewelopera. Wsparciem dla kursu i2 Development powinna być wysoka dywidenda na szacowanym przez nas poziomie 2,5 zł, co daję stopę sięgającą 15 proc. – przekonuje Zybała.

Wśród spółek budowlanych skokową poprawę rezultatów przyniesie Elektrotim. Wyraźnie lepsze od spodziewanych wyniki III kwartału przełamały fatalną passę z poprzednich kwartałów i zdaniem analityków mogą być zapowiedzią kolejnych udanych okresów.

– W 2018 r. spółka powinna być beneficjentem rosnącego poziomu inwestycji w gospodarce. Za spółką przemawia atrakcyjna wycena rynkowa, zarówno mnożnikowa, jak i majątkowa – wskazuje Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Z prognoz biur maklerskich wynika, że w 2018 r. producent gier wideo zanotuje skokową poprawę zysku. Ich realizacja w dużej mierze będzie zależeć od sukcesu sprzedaży gry „Frostpunk", której premiera najprawdopodobniej nastąpi lada dzień. Kurs 11 bit studios jest w długofalowym trendzie wzrostowym, ale zdaniem analityków potencjał do zwyżek jeszcze się nie wyczerpał.

AmRest z powodzeniem realizuje strategię ekspansji w Europie. Dzięki otwarciom nowych lokali i przejęciom istniejących sieci w kolejnych krajach restauracyjna grupa w 2018 r. ma szanse wypracować dwucyfrowy wzrost przychodów i zysków, co z nawiązką powinno zniwelować negatywne efekty wzrostu kosztów pracy oraz zakazu handlu w niedzielę.

Auto Partner w tym roku będzie miał korzystne warunki do rozwoju biznesu. Jest bowiem jednym z głównych beneficjentów rosnących wydatków konsumentów w Polsce. Motorem poprawy wyników dystrybutora części samochodowych jest wzrost organiczny napędzany rozbudową sieci dystrybucji w kraju. W dłuższej perspektywie szansą jest ekspansja zagraniczna.

W przypadku Dino spodziewany dwucyfrowy wzrost wyników rok do roku będzie w dużej mierze odzwierciedleniem wzrostu organicznego sieci. Spółka korzysta także z silnej krajowej konsumpcji. Zdaniem analityków wszystkie pozytywne czynniki są już z nawiązką uwzględnione w wycenie rynkowej akcji. Od debiutu w kwietniu 2017 roku akcje Dino podrożały o prawie 150 proc.

Perspektywy dotyczące finansów Elektrotimu na 2018 r. wyglądają pozytywnie. Dobre wyniki za III kwartał 2017 r. oznaczały przełamanie fatalnej passy z poprzednich kwartałów i zdaniem analityków mogą być zapowiedzią kolejnych udanych okresów. W 2018 r. Elektrotim będzie jednym z beneficjentów ożywienia inwestycji na rynku budowlano-montażowym.

i2 Development będzie beneficjentem bardzo dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym, co będzie miało przełożenie na sprzedaż i osiągane wyniki w 2018 r. Prognozy analityków zakładają skokową poprawę wyników z uwagi na wzrost liczby przekazanych lokali. Kurs od początku roku zyskał 30 proc., ale zdaniem analityków potencjał do zwyżek jeszcze się nie wyczerpał.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły