#WykresDnia: Na giełdzie strach

Wskaźnik strachu VIX wzrósł o ponad 30 proc. do najwyższego poziomu od ponad roku, gdy ucieczka inwestorów od akcji „zamienia się w panikę”.

Publikacja: 26.01.2022 09:30

#WykresDnia: Na giełdzie strach

Foto: AFP

parkiet.com

Tak zwany „wskaźnik strachu" na giełdzie wzrósł w poniedziałek do najwyższego poziomu od 14 miesięcy, podczas gdy giełdy spadały przed rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną dwudniowego posiedzenia, które, jak się powszechnie oczekuje, zasygnalizuje zbliżające się zaostrzenie polityki pieniężnej.

Indeks zmienności Cboe wzrósł aż o 31,5 proc. do 37,95, najmocniejszego poziomu od listopada 2020 r., a następnie zrównał wzrost do 27 proc.. Ruch nastąpił, gdy S&P 500 spadł na piątą sesję z rzędu i wszedł w korektę, czyli stratę 10 proc. lub więcej od ostatniego szczytu. Dow Jones Industrial Average również przesunął się na korektę, która ma nastąpić po korekcyjnym spadku Nasdaq Composite w zeszłym tygodniu. Nasdaq stracił ponad 300 punktów, podczas gdy Dow Jones Industrial Average (DJIA) jest blisko 300 punktów niższy. Traderzy na rynku opcji wykazywali niewielki apetyt na zakończenie wyprzedaży na giełdzie. – Nie widzę zbyt wiele pozytywów w kwestii „szybkiego zakończenia wyprzedaży" – powiedział Chris Murphy, współkierownik strategii instrumentów pochodnych w Susquehanna International Group. – Wciąż wygląda to dość przerażająco – dodał.

"Pęd do wyjścia zamienia się w panikę, napisał Chris Beauchamp, główny analityk rynku w IG w poniedziałkowej notatce, odnotowując spadek Dow poniżej 34 000, pierwszy od początku października. – Istniała pewna nadzieja, że ??w nowym tygodniu przeważy bardziej optymistyczny pogląd, ale katalog zysków w tym tygodniu, wraz z kluczowym posiedzeniem Fed, połączyły siły, aby utrzymać inwestorów w zdecydowanym ruchu ograniczania ryzyka – dodał.

Wyniki dużych firm technologicznych, w tym Microsoft i Apple, mają zostać opublikowane w tym tygodniu, a Fed w środę opublikuje swoją pierwszą decyzję co do polityki pieniężnej w 2022 r. Inflacja cen konsumpcyjnych jest na najwyższym poziomie od prawie 40 lat, a bank centralny już zasygnalizował rynkowi swoje zamiar podniesienia stóp procentowych i wycofania się ze swojej reakcji monetarnej na pandemię. Inwestorzy oczekują, że podniesie stopy czterokrotnie w tym roku, zaczynając od wzrostu o 25 punktów bazowych w marcu.

Ale Fed może być bardziej agresywny. Ekonomiści Goldman Sachs powiedzieli, że amerykański bank centralny może podnosić stopy procentowe na każdym posiedzeniu od marca – lub dokonać łącznie siedmiu podwyżek.

– Ponadto inwestorzy spędzą weekend na czytaniu o koncentracji wojsk na Ukrainie i rosnących napięciach między Rosją a Zachodem, co stanowi kolejny powód, by albo sprzedawać akcje, albo zostać na uboczu –  powiedział Beauchamp.

Inwestorzy zwracają również uwagę na mieszane informacje o  wynikach. General Electric jest jedną z najgorzej radzących sobie spółek z S&P 500 po tym, jak sprzedaż była niższa od szacunków. Natomiast akcje IBM i American Express Company (AXP) zyskują po lepszych niż oczekiwano danych. Spadają natomiast notowania firm technologicznych. Akcje Microsoft Corporation traciły 3 proc. przed dzisiejszymi publikacjami wyników firmy. Akcje pozostałych spółek FAAMG spadły o ponad 2 proc.

Akcje spółek energetycznych zyskują, a kontrakty terminowe na ropę odbijają się od niedawnych dołków. Ropa kosztuje obecnie ponad 84 USD za baryłkę. Rentowność 10-letnich obligacji wynosi do 1,75 proc.. Złoto wzrosło, a dolar zyskał do euro. Trwa zwyżka kryptowalut, a cena zarówno Bitcoina, jak i Etheru jest wyższa o około 8 proc..

Również India VIX, znany również jako barometr strachu, wzrósł o 23 proc. do 23 punktów, podkreślając zwiększoną nerwowość wśród uczestników rynku. Odczyt jest najwyższy od miesiąca. Pomimo gwałtownego wzrostu, odczyt VIX nie zbliża się do szczytów 87 pkt z marca 2020 r., kiedy wybuchła pandemia COVID. Najwyższy poziom indyjskiego VIX miał miejsce podczas globalnego kryzysu finansowego w 2008 r., kiedy 14 listopada 2008 r. osiągnął 92,53 pkt.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty