Polisa na miarę oczekiwań

Zakup polisy nie jest tak prosty jak telewizora czy butów. Najlepiej byłoby, gdybyśmy porównali produkty oferowane przez różne firmy i wybrali najodpowiedniejszy. Ale to wymaga przeczytania ogólnych warunków ubezpieczenia, które często są długie i – co gorsze – napisane trudnym językiem.

Publikacja: 07.10.2018 19:30

Przed podpisaniem umowy z towarzystwem warto sprawdzić, w jakich sytuacjach ubezpieczenie nie zadzia

Przed podpisaniem umowy z towarzystwem warto sprawdzić, w jakich sytuacjach ubezpieczenie nie zadziała.

Foto: Archiwum

Dobra polisa powinna zapewniać taką ochronę, jakiej oczekujemy. Jak radzi Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali, analizując ofertę ubezpieczeniową powinniśmy wziąć pod uwagę, czy zakres ubezpieczenia odpowiada naszym potrzebom; czy polisa obejmuje zdarzenia, których się obawiam; czy w wyłączeniach odpowiedzialności towarzystwa nie ma takich ograniczeń, które sprawią, że w moim przypadku ubezpieczenie może się okazać nieprzydatne?

– Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy ubezpieczenie spełni nasze oczekiwania, jest wymyślenie kilku hipotetycznych zdarzeń i zastanowienie się, czy polisa zadziała, gdyby wydarzyło się to naprawdę – tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeczytanie ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) kilku towarzystw i porównanie ich, ale na zrobienie czego takiego mało kto ma czas i chęci. Można zdać się na pośrednika, który sprzedaje nam polisę, ale warto poprosić go o podanie kilku ważnych informacji, a nie tylko wysokości składki.

Jakie to informacje? Najważniejszy jest zakres ochrony, czyli w uproszczeniu odpowiedź na pytanie: w jakich sytuacjach dostanę odszkodowanie, w jakiej wysokości, jakie warunki muszą zostać spełnione. W razie potrzeby ochronę można rozszerzyć, płacąc nieco wyższą składkę.

– Dziś podstawowe produkty ubezpieczeniowe są obudowywane dodatkowymi świadczeniami, stanowiącymi dodatkową wartość dla klientów. Warto na nie zwrócić uwagę, bo często niewielkim kosztem można zyskać szeroką ochronę – mówi Maciej Krzysztoszek, rzecznik prasowy Link4.

Przy ubezpieczeniu głównym niejednokrotnie są oferowane klauzule dodatkowe. Na przykład kupując polisę komunikacyjną, można dodatkowo zdecydować się na ubezpieczenie szyb, ochronę zniżek lub assistance. Ubezpieczając mieszkanie warto wykupić na przykład OC w życiu prywatnym.

Bardzo ważna jest również suma ubezpieczenia. Jak podkreśla Mirosław Kuźmiński, ekspert w dziedzinie ubezpieczeń z ANG Spółdzielni, suma ta powinna odpowiadać rzeczywistej lub odtworzeniowej wartości przedmiotu ubezpieczenia, a w przypadku ubezpieczeń na życie powinna w pełni uwzględniać ryzyko związane ze zdrowiem, życiem i zobowiązaniami rodziny. Chodzi o to, żeby odszkodowanie czy świadczenie wypłacone przez towarzystwo było adekwatne do poniesionych strat lub wystarczające do zaspokojenia potrzeb związanych np. z leczeniem po wypadku.

Bardzo ważne są też ustalenie, w jakich sytuacjach ubezpieczenie nie zadziała.

– Częstym wyłączeniem odpowiedzialności towarzystwa jest alkohol. Ubezpieczyciel nie pokrywa kosztów związanych szkodą, którą spowodowaliśmy pod wpływem alkoholu – tłumaczy Agnieszka Durska, ekspert ds. komunikacji w Polskiej Izbie Ubezpieczeń. Podobnie jest w przypadku winy umyślnej czy tzw. rażącego niedbalstwa. Wyłączenia odpowiedzialności są spisane w warunkach ubezpieczenia i należy się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy.

Warto wiedzieć: słownik przydatnych terminów ubezpieczeniowych

Franszyza integralna | ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko wtedy, gdy wartość szkody przekroczy ustaloną wysokość, np. 300 zł;

Karencja | okres wskazany w ogólnych warunkach ubezpieczenia, w czasie którego jeszcze nie przysługuje ochrona ubezpieczeniowa (np. polisa zaczyna działać po 24 godzinach od opłacenia składki);

Klauzule ubezpieczeniowe | zastrzeżenia i dodatkowe regulacje, które mogą ograniczać, rozszerzać lub zmieniać zakres ochrony;

Likwidacja szkody | czynności podejmowane przez towarzystwo w celu ustalenia, jaka jest przyczyna szkody, kto ponosi odpowiedzialność, jakie odszkodowanie się należy;

Regres | uprawnienie towarzystwa do żądania od sprawcy szkody zwrotu całości lub części wypłaconego odszkodowania;

Suma ubezpieczenia | górny limit odszkodowania czy świadczenia, jakie ubezpieczyciel może wypłacić zgodnie z umową;

Ubezpieczający | osoba (fizyczna lub prawna), która zawarła umowę ubezpieczenia i zobowiązała się do płacenia składek;

Ubezpieczony | osoba, na rzecz której została zawarta umowa ubezpieczenia;

Udział własny | ustalona w umowie wartość szkody, którą ubezpieczony będzie musiał pokryć z własnej kieszeni;

Uposażony | osoba uprawniona do otrzymania świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego;

Wartość odtworzeniowa | wartość mienia odpowiadająca kosztom jego odtworzenia;

Wartość rzeczywista | wartość odtworzeniowa (nowa) pomniejszona o faktyczne zużycie.

Zobacz cały dodatek Akademia Parkietu w formie pdf

Inwestycje
Łańcuch wartości i jego rola w badaniu istotności
Inwestycje
Ujawnienia w ESRS dotyczące łańcucha wartości
Inwestycje
Pozyskanie danych z łańcucha wartości – bezpośrednich i pośrednich
Inwestycje
MŚP w łańcuchu wartości – granica informacyjna
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Inwestycje
Andrzej Powierża, BM Citi Handlowy: Jestem optymistą co do banków, ale umiarkowanym
Inwestycje
Diamenty kupowane także jako inwestycja