Akademia Parkietu

Polacy gromadnie ruszyli po kredyty hipoteczne

Trzymanie pieniędzy w banku przynosi realne straty. Oszczędności można ulokować na rynku nieruchomości. Mogą tam zainwestować także osoby z niewielkim kapitałem. Trzeba być jednak ostrożnym, bo o okazje jest teraz coraz trudniej. A zyski są mniejsze niż przed pandemią.

Pandemia wywróciła rynek najmu do góry nogami. Skończyły się castingi na lokatorów. Wiele mieszkań stoi pustych. Jeśli jednak uda się znaleźć dobrego najemcę, można liczyć na niezłe zyski.

Foto: Shutterstock

– W sytuacji dość dużej niepewności w gospodarce każda inwestycja jest obarczona sporym ryzykiem. Nie wiemy, jak długotrwały i dotkliwy będzie kryzys wywołany pandemią – tłumaczy Anton Bubiel, prezes Rentier.io. – Nieruchomości powinny zachować wartość w długim terminie, chroniąc majątek przed inflacją. W perspektywie kilku najbliższych lat możliwe są jednak zawirowania na tym rynku. Nie wykluczałbym zupełnie ryzyka spadku cen. Podejmując dziś decyzję o zakupie nieruchomości, powinniśmy bardzo dobrze przeanalizować, czy cena w transakcji jest rynkowa.

Dużą ostrożność należy zachować przy zakupie mieszkania na wynajem. Jak radzi Anton Bubiel, trzeba sugerować się dzisiejszym popytem, a nie tym, jaki był przed koronawirusem. Rynek najmu się zmienił i są to raczej zmiany długoterminowe. Znacząco zwiększyło się ryzyko braku lokatorów. Wiele ofert „wisi" na rynku dużo dłużej niż kiedyś. Jeśli jednak znajdziemy dobrego najemcę, możemy liczyć na dużo lepszą stopę zwrotu niż z lokat bankowych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.