ETF na Ether: Rynki kryptowalut pewne zatwierdzenia

Euforia ogarnia rynki kryptowalut w obliczu rosnącego optymizmu, że organy regulacyjne zatwierdzą fundusze ETF Ether. Jeśli tak się stanie, cena może sięgnąć do końca roku 8000 dolarów.

Publikacja: 22.05.2024 09:09

ETF na Ether: Rynki kryptowalut pewne zatwierdzenia

Foto: Adobestock

We wtorek Ether osiągnął największy dwudniowy wzrost od prawie dwóch lat w obliczu spekulacji na temat wyniku wniosków o amerykańskie fundusze notowane na giełdzie, które śledzą drugą co do wielkości kryptowalutę na świecie, podczas gdy Bitcoin również osiągnął rekordowy poziom.

Ether, który stanowi podstawę sieci blockchain Ethereum, był tego dnia o 8 proc. wyższy i wyniósł 3775 dolarów, najwięcej od dwóch miesięcy, po wzroście o 13,8 proc. w poniedziałek.

Najpopularniejsza kryptowaluta Bitcoin ostatnio wzrosła o 2,2 proc. do 71 000 dolarów, czyli o około 4 proc. mniej niż marcowy szczyt wynoszący 73 803,25 dolarów.

Organ nadzorczy rynków amerykańskich wyda w tym tygodniu swoją decyzję w sprawie niektórych zastosowań spotowych ETF-ów. Analitycy i inwestorzy twierdzą, że wtorkowy skok był wynikiem niepotwierdzonych plotek, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd może zatwierdzić te produkty, po tym jak inwestorzy wcześniej sądzili, że zostaną one odrzucone.

Bitcoin gwałtownie wzrósł na początku tego roku, po tym jak SEC zatwierdziła kilka kasowych funduszy ETF na bitcoiny, które odnotowały napływ miliardów dolarów.

Jak dotąd w 2024 r. bitcoin zyskał 67 proc., ale obecnie eter jest tuż za nim, ze wzrostem o 60 proc..

– Ethereum zajęło pole position w ostatnim rajdzie kryptowalut przed czwartkowym pierwszym ostatecznym terminem SEC na podjęcie decyzji w sprawie funduszu ETF na ETH – powiedział Ben Laidler, strateg rynków globalnych w eToro, używając tickera rynku eteru.

Całkowita akceptacja to daleka perspektywa, ale wszelkie wskazówki dotyczące ścieżki do ostatecznej akceptacji byłyby dużym krokiem naprzód”.

Kolejka do ETF

VanEck, ARK Investment Management i siedmiu innych emitentów złożyło do SEC wniosek o sporządzenie wykazu spotowych funduszy ETF. SEC musi podjąć decyzję w sprawie wniosków VanEcka i ARK, które są pierwsze w kolejce, odpowiednio do 23 i 24 maja.

Joseph Edwards, szef działu badań w Enigma Securities, przytoczył raporty, z których wynika, że ​​SEC zwróciła się do giełd notujących ETF-y o aktualizację swoich danych i oddzielne badania Bloomberg ETF, które wykazały, że analitycy zwiększyli nieformalne prawdopodobieństwo zatwierdzenia tych funduszy.

Rzecznik SEC powiedział, że nie komentuje poszczególnych zgłoszeń.

– Sprzeciw wobec ETH ETF po zatwierdzeniu BTC zawsze wydawał się dziwnym przypadkiem, w którym SEC próbowała forsować, chyba że była skłonna szerzej zadać pytania dotyczące statusu papierów wartościowych Ethereum i jest prawdopodobne, że wezwanie gdzieś dotarło nie podejmować tej walki – powiedział Edwards. Ale teraz wygląda na to, że SEC przyspiesza proces składania wniosków. Niedawno SEC zwróciła się do różnych giełd o przyspieszoną aktualizację dokumentów 19b-4 związanych z kasowymi funduszami ETF na ether. Ten krok został podjęty również podczas procesu zatwierdzania wniosku o Bitcoin ETF.

Problemem stakowanie

Kolejnym ważnym wydarzeniem była zmiana Fidelity w aplikacji ETF w celu usunięcia nagród za stakowanie. Posiadacze etheru mogą stawiać lub blokować swoje tokeny, aby wziąć udział w procesie sprawdzania poprawności transakcji w sieci Ethereum i mogą zdobywać za to nagrody. W przypadku kryptowalut jednym ze sposobów osiągnięcia zysku jest sprzedaż inwestycji, gdy cena rynkowa wzrasta.

Istnieją inne sposoby zarabiania pieniędzy na kryptowalutach, takie jak obstawianie. Dzięki stakingowi można wykorzystać swoje zasoby cyfrowe i mieć pasywny dochód bez ich sprzedaży. Pod pewnymi względami stakowanie jest podobne do deponowania gotówki na wysokodochodowym koncie oszczędnościowym. Banki pożyczają depozyty, a klient zarabia odsetki od salda konta.

SEC ma problem ze stakowaniem, ponieważ uważa to za ofertę papierów wartościowych, i w przeszłości pozwała giełdy kryptowalut, takie jak Binance, Coinbase i Kraken, za oferowanie tego jako usługi. Usunięcie przez Fidelity stakowania ze swojej aplikacji jest postrzegane jako posunięcie mające na celu uspokojenie organu regulacyjnego w związku z produktem ETF w postaci etheru.

W zeszłym tygodniu rynki kryptowalut osiągnęły kolejny wzrost po tym, jak dane pokazujące spowolnienie inflacji w USA spowodowały wzrost ryzykownych aktywów.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Materiał Promocyjny
Monika Kania: Wzmacniamy obecność na rynkach
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
ESG w Logistyce - budowanie zrównoważonych praktyk biznesowych
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty