Niemieckie ceny hurtowe zaczynają rosnąć?

W porównaniu do poprzedniego roku ceny hurtowe są nadal o 3 proc. niższe, ale w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2 proc., na co wpływały ceny towarów takich jak kakao czy kawa.

Publikacja: 17.04.2024 08:32

Niemieckie ceny hurtowe zaczynają rosnąć?

Foto: AFP

parkiet.com

W marcu 2024 r. ceny sprzedaży w handlu hurtowym były o 3,0 proc. niższe niż w marcu 2023 r. Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podał również, że zmiana w stosunku do roku poprzedniego również w lutym 2024 r. wyniosła -3,0 proc., a w styczniu -2,7 proc. W porównaniu z lutym 2024 r. ceny hurtowe w marcu 2024 r. wzrosły o 0,2 proc.

Największy wpływ na ogólny kształt cen hurtowych w marcu 2024 r. miał także spadek cen w hurcie produktów naftowych w stosunku do marca 2023 r. (-3,3 proc.). Natomiast ceny produktów naftowych wzrosły o 0,7 proc. w porównaniu do lutego 2024 r. Niższe r/r ceny hurtowe odnotowano także w szczególności w przypadku zbóż, nieprzetworzonego tytoniu, nasion i pasz dla zwierząt (-19,8 proc.), metali i rud metali (-13,6 proc.), wyrobów chemicznych (-13,1 proc.) oraz odpady i złom (-6,4 proc.).

Z kolei ceny hurtowe wyrobów tytoniowych (+5,8 proc.) były wyższe niż w marcu 2023 r. Owoce, warzywa i ziemniaki (+4,4 proc.) oraz napoje (+4,2 proc.) również kosztowały w hurcie więcej niż rok wcześniej.

Jak pokazały wcześniejsze dane, inflacja w Niemczech spadła do najniższego poziomu od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Ceny żywności spadły po raz pierwszy od ponad 9 lat, a ceny energii spadły jeszcze bardziej.

Inflacja spadła znacząco już w lutym do 2,5 proc. w porównaniu ze styczniem, kiedy wyniosła 2,9 proc., wynika z danych Destatis. – Stopa inflacji ponownie osłabła – powiedziała prezes Destatis Ruth Brand. – Sytuacja cenowa energii i żywności drugi miesiąc z rzędu osłabiła stopę inflacji.

W marcu żywność była dla konsumentów po raz pierwszy tańsza w porównaniu z rokiem poprzednim, o 0,7 proc., po raz pierwszy od lutego 2015 r. Staniały zwłaszcza warzywa – ich ceny spadły o ponad 20 proc. Podobny spadek odnotowano w przypadku oleju słonecznikowego i rzepakowego. Wyraźnie spadły także – o 5,5 proc. – ceny produktów mlecznych. Ceny części żywności poszły w odwrotnym kierunku: ceny ryb i owoców morza wzrosły o 0,9 proc., a owoców, dżemów i wyrobów cukierniczych o 8,4 proc.

Pomimo zniesienia hamulca cenowego i podwyżki opłaty węglowej od paliw, ceny energii były o 2,7 proc. niższe niż przed rokiem. W przypadku gospodarstw domowych było to bardziej widoczne i wyniosło 4,6 proc.

Z kolei stopa inflacji dla produktów z wyłączeniem żywności i energii w marcu wyniosła 3,3 proc., co spowodowało powrót inflacji do obszaru dodatniego. Destatis jako przykłady podał bilety lotnicze (+21,2 proc.), wycieczki zorganizowane (+6,8 proc.) i odzież (+3,6 proc.).

Spadek inflacji w największej gospodarce Europy będzie miał wpływ na przyszłe decyzje Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w sprawie stóp procentowych. W czwartek EBCN zdecydował się nie obniżać stóp procentowych, które od połowy 2022 r. podwyższano 10 razy, próbując stłumić gwałtownie rosnącą inflację. Bank zasygnalizował jednak, że w czerwcu może dojść do obniżki stopy refinansowania na poziomie 4,5 proc.

Prezes EBC Christine Lagarde stwierdziła, że ​​„właściwe byłoby zmniejszenie obecnego poziomu ograniczeń polityki pieniężnej”, jeśli przyszłe dane potwierdzą, że inflacja w strefie euro została pokonana.

Chociaż wyższe stopy procentowe są narzędziem pomagającym w stłumieniu inflacji i podniesieniu kosztów pożyczek na zakupy, mogą również nadmiernie schłodzić popyt i spowolnić wzrost.

Główny ekonomista Dekabanku Ulrich Kater stwierdził, że wygląda na to, że główna fala inflacji już minęła. – Bezpośrednia panika inflacyjna, która całkiem słusznie ogarnęła część społeczeństwa, już za nami – powiedział.

Jednak Friederike Köhler-Geib, główna ekonomistka niemieckiego państwowego banku rozwoju KfW powiedziała, że perspektywy dla konsumentów nie są całkiem różowe ze względu na zbliżającą się podwyżkę podatku od towarów i usług (VAT) na dostawy gazu. „Możemy spodziewać się wzrostu cen dostaw gazu i ciepła w związku z zakończeniem obniżki VAT” – prawdopodobnie w kwietniu – powiedziała.

Podatek VAT na gaz został tymczasowo obniżony w związku ze wzrostem cen gazu wynikającym z inwazji Kremla na Ukrainę.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty