Dziś Dzień Prezydenta i przez długi weekend w USA zmienność może być ograniczona. W kalendarium także nie znajdziemy istotnych z rynkowego punktu widzenia informacji. Sytuacja pod tym względem zmieni się już jutro, kiedy poznawać będziemy wstępne odczyty PMI z największych gospodarek za mijający miesiąc. Będą obrazować one, jak radzą sobie ze spowolnieniem aktywności. Wskaźniki wspierające scenariusz miękkiego lądowania zarówno europejskiej, jak i amerykańskiej gospodarki powinny być jednak dobrze odbierane przez inwestorów. W środę natomiast opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Fed. W tym tygodniu uwagę warto zwrócić jeszcze na wyniki amerykańskich detalistów. Poznamy raporty Walmart oraz Home Depot, które będą obrazować, jak silny jest amerykański konsument.
Na rynku walutowym dobre dane z USA w minionym tygodniu umiarkowanie wsparły dolara. Kurs EURUSD pozostaje jednak relatywnie stabilny w pobliżu 1.07. Ropa w ubiegłym tygodniu pozostawała pod presją, a baryłka WTI znalazła się poniżej 77 USD przez wzrost zapasów w USA. Spadki na rynku złota wyhamowały, a jedna uncja wraca powyżej 1840 USD.
Nastrojom mogą nie sprzyjać napięcia geopolityczne. Przed wizytą Bidena w Polsce Rosja planuje test sił jądrowych. Dodatkowo pojawiają się informacje o potencjalnym przekazaniu broni Rosji przez Chiny, a Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową. To czynniki które jednak głównie krótkoterminowo podnoszą temperaturę na rynku, a najważniejsze są oczywiście dalsze perspektywy polityki monetarnej.