Kluczowe informacje z rynków:
USA: William Dudley z oddziału FED w Nowym Jorku, który jest stałym członkiem FOMC przyznał w wywiadzie dla CNN, że kwestia podwyżki stóp procentowych przez FED coraz bardziej przykuwa uwagę ze względu na wyraźną poprawę sytuacji makroekonomicznej, oraz jej perspektyw. Dał też do zrozumienia, że do zacieśnienia polityki pieniężnej może dojść w nieodległej przyszłości. Z kolei John Williams z San Francisco (z prawem głosu w FOMC w tym roku) stwierdził, że stopy procentowe są zbyt niskie, chociaż nie oczekuje gwałtownych ruchów w wydaniu FED – ale termin marcowy jest wart poważnego rozważenia. Z kolei „jastrzębi" Patrick Harker z Filadelfii (z prawem głosu w FOMC) powtórzył wcześniejsze stwierdzenia, że jest zasadne, aby FED podniósł w tym roku stopy procentowe aż trzykrotnie (nie nakierunkował jednak swojego przekazu, że mogłoby do tego dojść w marcu). Gołębio wybrzmiał tylko przekaz od Jamesa Bullarda z St.Louis, który powtórzył, że nie widzi potrzeby nadmiernego pośpiechu ze strony FED, a próba wyprzedzania skutków posunięć administracji Donalda Trumpa (pakiet fiskalny) nie byłaby wskazana. W swoim wystąpieniu przed Kongresem szef Białego Domu ponownie mówił o konieczności obniżenia podatków dla firm, ale zwłaszcza klasy średniej (nie podając jednak szczegółów), reformie systemu Obamacare, a także planach przeznaczenia 1 bln USD na inwestycje w infrastrukturę drogową (finansowane ze środków prywatnych i publicznych), oraz znacznie wyższych wydatkach na obronność (tu odniósł się też do NATO stwierdzając, że sojusznicy powinni zrobić tak samo). Trump zapowiedział też reformę systemu imigracyjnego. Agencje zacytowały też słowa Sekretarza Skarbu, który jednak w kwestii podatków również mówił ogólnikami (system ma być prostszy, a stawki niższe).
Chiny: „Rządowy" PMI dla przemysłu wzrósł w lutym do 51,6 pkt. z 51,3 pkt. (szacowano spadek do 51,1 pkt.), a liczony przez Markit/Caixin poszedł w górę do 51,7 pkt. z 51,0 pkt. (oczekiwano 50,8 pkt.). Poznaliśmy też dane „rządowe" dla PMI dla usług – spadek do 54,2 pkt. z 54,6 pkt.
Australia: PKB za IV kwartał wypadł lepiej od oczekiwań rosnąc o 1,1 proc. k/k i 2,4 proc. r/r (szacowano 0,7 proc. k/k i 1,9 proc. r/r). O 0,7 proc. k/k wzrosła dynamika konsumpcji (wcześniej 0,3 proc. k/k), a o 2,6 proc. k/k wydatki kapitałowe przedsiębiorstw. Do 2,9 proc. k/k przyspieszył tzw. indeks cenowy (GDP Chain Price Index).
Japonia: Wydatki kapitałowe firm rosły w IV kwartale o 3,8 proc. r/r (oczekiwano 0,8 proc. r/r), zyski firm aż o 16,9 proc. r/r, a sprzedaż o 2,0 proc. r/r. Dane nt. PKB za IV kwartał zostaną opublikowane 8 marca. Ostateczny odczyt indeksu PMI dla przemysłu wskazał na wzrost w lutym do 53,3 pkt. (wcześniej szacowano 53,5 pkt.).