Globalne nastroje wspierają PLN

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi nam utrzymanie mocniejszego PLN na bazie globalnego układu risk-on.

Publikacja: 02.03.2017 08:06

Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2805 PLN za euro, 4,0630 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0225 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9887 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,846% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego, przyniosło nam wyraźne podbicie wyceny oraz lokalne testy dolnych ograniczeń konsolidacji m.in. na EUR/PLN. Przede wszystkim było to wynikiem dobrych nastrojów na szerokim rynku, gdzie globalne indeksy wyznaczały nowe maksima. Lokalnie warszawski parkiet zyskiwał nawet ponad 3%, co wskazuje na utrzymanie relatywnie dobrych nastrojów wokół polskich aktywów. Ciekawie prezentuje się interpretacja rynków ostatniego wystąpienie D. Trump'a – przy braku oczekiwanych szczegółów dot. pakietu fiskalnego czy reformy podatkowej inwestorzy zwrócili uwagę na złagodzenie retoryki i skupili się na perspektywach podwyżek w USA (podbicie prawdopodobieństwa z 30% do 80%). W konsekwencji pomimo kolejnego zawiedzenia oczekiwań dot. D. Trump'a pro-popytowe nastroje na rynkach zostały utrzymane. Lokalne dane w postaci przemysłowego indeksu PMI za luty (54,2 pkt.) zostały odebrane pozytywnie, pomimo wskazania nieznacznie poniżej prognoz (54,8 pkt.). Teoretycznie wiec PLN skorzystał z dobrych nastrojów na szerokim rynku – w praktyce jednak jest to obecnie jedynie ruch aprecjacyjny w ramach szerszej konsolidacji. Sygnałem do dalszych wzrostów na wycenie byłoby dopiero wybicie ostatnich szczytów na koszyku BOSSA PLN.

W trakcie czwartkowej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. MF przeprowadzi jedynie aukcję zamiany długu. Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na dane z Europy (m.in. inflacja PPI) oraz na popołudniowe wnioski o zasiłek z USA. Przede wszystkim jednak należy śledzić zachowanie globalnych indeksów, które w najlepszy sposób pokazują obecnie nastroje na globalnych rynkach.

Z rynkowego punktu widzenia kursy PLN zbliżyły się do okolic dolnych konsolidacji na x/PLN. Lokalny spadek EUR/PLN do wsparcia na 4,2750 PLN stanowi sygnał do potencjalnej próby zejścia w kierunku 4,26 PLN. W praktyce jednak dynamika wczorajszego ruchu (blisko 4-gr) sugeruje, iż przynajmniej w pierwszej fazie handlu możemy zobaczyć lekką korektę tego impulsu.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?