W stosunku do euro najlepiej zachowuje się w tym miesiącu węgierski forint, który umocnił się już o 2,1 proc. Jest to najsilniejszy ruch na tej parze walutowej od listopada 2020 r. Przyczyną takiego zachowania jest zapowiedź wiceprezesa węgierskiego banku centralnego dotycząca możliwej podwyżki stóp procentowych już w czerwcu.
W poniedziałek popołudniu kurs EUR/HUF kształtował się poniżej 353 i był najniższy od dziewięciu miesięcy. Forint, podobnie jak pozostałe waluty regionu, znajduje się w trendzie aprecjacyjnym. Ruch ten przyspieszył na początku maja, gdy kurs EUR/HUF zszedł poniżej 200-dniowej średniej ruchomej.
Nieznacznie słabiej zachowuje się czeska korona, która od końca kwietnia zyskała do euro 1,5 proc. Kurs EUR/CZK znajduje się poniżej 25,5 i jest najniżej od ponad 14 miesięcy. Maj to trzeci z rzędu miesiąc umocnienia czeskiej waluty. Od początku roku zyskała już ponad 3 proc. i jest drugą z najlepiej zachowujących się walut z rynków rozwijających się. W tym roku względem euro lepiej spisuje się tylko południowoafrykański rand, który umocnił się o ponad 4 proc.
Na tym tle słabiej prezentuje się złoty, który od początku roku zyskał do euro tylko 0,4 proc. Po kwietniowym umocnieniu o 1,6 proc. majowa aprecjacja spowolniła do 0,3 proc. W przeciwieństwie do walut z regionu kurs EUR/PLN dopiero zbliża się do 200-dniowej średniej ruchomej i przebicie tego poziomu może być kluczowe dla dalszego zachowania naszej waluty. ¶