Gwałtowny spadek cen kruszców to bezpośredni efekt umocnienia się amerykańskiego dolara. W czwartek U.S. Dollar Index zwyżkował o 0,42 proc. (co jest dużą zmiennością jak na ten indeks), przyczyniając się do presji spadkowej na rynkach wielu surowców, w tym w szczególności właśnie metali szlachetnych.
Z kolei siła dolara to efekt głównie lepszych od oczekiwań odczytów danych makro w USA (w czwartek na plus zaskoczyły m.in. wyniki sprzedaży detalicznej za sierpień). Budzą one na nowo spekulacje dotyczące możliwego szybkiego rozpoczęcia procesu taperingu QE.
Zarówno na rynku amerykańskiego dolara, jak i w konsekwencji na rynkach złota i srebra, nie brakuje obecnie emocji. Inwestorzy wyczekują nerwowo na komunikat po posiedzeniu Fedu, który ma zostać opublikowany w środę 22 września. Liczą przede wszystkim na więcej konkretnych informacji dotyczących terminu ewentualnego rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej. To właśnie szczegółowych informacji najbardziej inwestorom obecnie brakuje. W wypowiedziach przedstawicieli Fedu widać niejasny przekaz, który stwarza duże pole do interpretacji i sprawia, że inwestorzy muszą polegać na danych i domysłach bardziej niż na konkretnych zapowiedziach. ¶