Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5846 PLN wobec euro, 4,0594 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,3888 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,3737 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,242% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny handlu na rynku FX przyniosły pozytywną reakcję na wzrost apetytu na ryzyko wśród inwestorów. Rynki pozytywnie zareagowały na doniesienia, iż wariant Omikron może nie być tak dotkliwy jak bazowo sądzono. Dodatkowo jedna z firm produkujących medykamenty poinformowała iż „koktajl" przeciwciał działa również na nowy wariant COVID19. Globalne podbicie wycen bardziej ryzykownych aktywów wsparło waluty EM/CEE, jednak w przypadku PLN liczy się przede wszystkim dzisiejsza RPP. Oczekiwania zakładają podwyżki o 50pb. (do 1,75%) aczkolwiek nie brak również głosów sugerujących możliwe mocniejsze zacieśnienie. Cała ścieżka projekcji stóp procentowych została wyraźnie podniesiona – wcześniej rynek spodziewał się okolic 2,25-2,5% w 2022r. podczas gdy teraz część szacunków zakłada poziomy stopy referencyjnej bliżej 3%+. Spirala oczekiwań wynika oczywiście z faktu dość dynamicznego „pivotu" Rady co doprowadziło do znacznych spekulacji rynkowych. Prezes NBP sygnalizował ostatnio iż przestrzeń do podwyżek nie jest „nieograniczona" a więc sam rynek również dopuszcza spadek dynamiki przyszłych podwyżek (podobne sygnały wysyła Bank Centralny Czech). Dziś jednak wydaje się iż podwyżka o mniej niż 50pb.lub miękka zapowiedź wait'n'see oznaczała sygnał do realizacji zysków z ostatniego umocnienia PLN (ponad 15 gr wobec euro w perspektywie 2,5 tygodnia) czy sektora bankowego na GPW (WIG-Banki ponad 200% w ciągu ostatnich 12M+, pomimo lekkiej korekty rzędu 10% w ostatnich tygodniach).
Wydarzeniem sesji będzie oczywiście decyzją RPP i publikacja komunikatu po posiedzeniu (16:00). Konferencja prezesa NBP odbędzie się jutro. W regionie CEE warto dodatkowo przyjrzeć się odczytowi inflacji na Węgrzech za listopad (oczek. 7,3% r/r).
Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN zszedł poniżej 4,58 PLN korzystając z oczekiwań na podwyżki RPP oraz lepszy klimat wokół walut EM na szerokim rynku. Najbliższe wsparcie to okolice 4,5680 PLN.
Konrad Ryczko