- Komisja jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec zamiaru bezpośredniego nabycia akcji Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych SA („Towarzystwo") przez Allianz Holding eins GmbH oraz pośredniego nabycia akcji Towarzystwa przez Allianz SE, w liczbie zapewniającej przekroczenie jednej drugiej ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Towarzystwa oraz przekroczenie jednej drugiej udziału w kapitale zakładowym Towarzystwa – czytamy w komunikacie z posiedzenia KNF.

Na podobnej zasadzie Komisja zgodziła się tez na przejęcie przez Allianz Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie. Nie znalazła też podstaw do sprzeciwu wobec zamiaru bezpośredniego nabycia akcji Santander-Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń oraz Santander-Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie przez Allianz Holding eins GmbH.

Decyzja KNF to krok konieczny do finalizacji ogłoszonej wiosną transakcji przejęcia polskich biznesów Avivy przez Allianz. Wartość transakcji to 2,7 mld euro, czyli 12,5 mld zł. To też element nowej strategii Avivy, która zdecydowała się na skoncentrowanie swojej działalności na rynkach brytyjskim, irlandzkim i kanadyjskim. Od momentu ogłoszenia nowej strategii latem zeszłego roku, Aviva zaczęła sprzedawać swoje zagraniczne spółki.

W wiosennym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" prezes polskiej Avivy Adam Uszpolewicz mówił, że jeśli zgody na tę transakcję zostaną udzielone i będzie decyzja Allianza o połączeniu z Avivą, to na polskim rynku ubezpieczeniowym powstanie bardzo duży gracz. - Nasza wspólna zebrana składka to między 5 a 6 mld zł. Pod względem składki to będzie piąty gracz na rynku. Pod względem zysków to będziemy zdecydowanie numerem dwa na rynku, zaraz za PZU, bo nasze połączone zyski to będzie grubo ponad miliard złotych. Będziemy łącznie obsługiwać ponad 5 mln klientów – mówił Uszpolewicz.