Aby je zwiększyć, podpisało listy intencyjne o współpracy z litewską firmą Lietuvos Geležinkeliai i włoską spółką Mercitalia Rail. Dzięki nim chce rozbudowywać siatkę towarowych połączeń w państwach leżących pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
Porozumienie zawarte z Lietuvos Geležinkeliai zakłada w szczególności, że strony będą rozwijać transgraniczny przepływ towarów między terminalami obu spółek oraz zwiększać ich zdolności przeładunkowe. Wspólnie mają również promować przewozy towarów koleją, w tym zwłaszcza kontenerów. Według nich działania sprecyzowane w liście intencyjnym mają spowodować, że do 2030 r. przynajmniej 30 proc. ładunków, które teraz wożone są między Polską a Litwą ciężarówkami, zostanie przejętych przez kolej. Do 2050 r. w ten sposób powinna być już transportowana połowa towarów. Obecnie polsko-litewską granicę przekracza rocznie 2,5 mln ciężarówek.
Porozumienie zawarte z Mercitalia Rail koncentruje się z kolei na rozwijaniu i podnoszeniu jakości usług pomiędzy Polską i Włochami. Dzięki niemu na tej trasie ma rosnąć znaczenie terminali przeładunkowych i centrów logistycznych. Przewoźnicy powołają wspólną grupę roboczą, której celem będzie przygotowanie nowej oferty produktowej opartej na ich taborze, terminalach i innych aktywach. Litewska spółka wyraziła nadzieję, że w niedalekiej przyszłości dojdzie do podpisania kolejnych dokumentów o współpracę ze stroną polską. Z kolei Włosi czekają na kontrakty, które pozwolą im zaoferować nowe usługi.
PKP Cargo zamierza również zacieśnić współpracę z krajami Grupy Wyszehradzkiej. W tej sprawie prowadzone będą rozmowy z przewoźnikami: słowackim (ZSSK Cargo), węgierskim (Rail Cargo Hungaria Zrt) oraz czeskim (Ceské Dráhy Cargo). W pierwszym etapie mają podpisać memorandum o współpracy. Zadeklarują w nim chęć rozwoju transportu kolejowego na terenie Grupy Wyszehradzkiej m.in. poprzez likwidowanie barier w przewozach transgranicznych.
Notowania akcji na stronie: