OT Logistics prowadzi rozmowy dotyczące sprzedaży firmy zależnej C.Hartwig Gdynia, w której ma ponad 87,9 proc. udziałów. Giełdowa spółka otrzymała już nawet w tej sprawie niewiążące oferty. Teraz zarząd podjął uchwałę o rozpoczęciu negocjacji z wybranymi potencjalnymi kupcami i postanowił im udostępnić informacje mogące stanowić podstawę do złożenia ofert wiążących i doprowadzenia do zawarcia transakcji.

Małe synergie

C.Hartwig Gdynia to jedna z ważniejszych firm wchodzących w skład grupy OT Logistics. Prowadzi międzynarodową działalność spedycyjną, logistyczną i magazynową. Ponadto wykonuje funkcję agencji celnej w zakresie licencjonowanej działalności, a także prowadzi wynajem powierzchni biurowych. Obecny zarząd OT Logistics uważa, że C.Hartwig Gdynia jest przedsiębiorstwem w małym stopniu powiązanym synergicznie z pozostałymi firmami wchodzącymi w skład grupy. Co więcej giełdowa spółka zamierza koncentrować się głównie na działalności portowej i kompleksowej obsłudze klientów związanej z przeładunkami w posiadanych terminalach morskich.

Według OT Logistics sprzedaż C.Hartwig Gdynia nie wpłynie negatywnie na zakres prowadzonej przez grupę działalności i wpisuje się w realizowaną obecnie strategię rozwoju. Zarząd uznał także, że wobec ograniczeń kapitałowych występujących w grupie, sprzedawany podmiot, pozyskując nowego inwestora będzie miał większe możliwości rozwoju i poprawy swoich wyników. Zyska też OT Logistics, gdyż dzięki istotnym wpływom z transakcji udziałów będzie mógł efektywniej realizować plan naprawczy. Spółka nie podała, jakich wpływów oczekuje ze sprzedaży. Dziś nie wiadomo nawet, kiedy i czy w ogóle do tej transakcji dojdzie. OT Logistics kupiło 75 proc. akcji C.Hartwig Gdynia na początku stycznia 2014 r. za 15 mln zł.

Decyzja sądu

Wśród czterech podstawowych biznesów giełdowej spółki, oprócz usług portowych i spedycji, są przewozy kolejowe i żegluga śródlądowa. Również w ich zakresie OT Logistics chce ograniczać działalność. Wystarczy zauważyć, że spółka jest coraz bliżej sfinalizowania sprzedaży, na rzecz niemieckiej firmy Rhenus PartnerShip, wszystkich 81,1 proc. udziałów w zależnym przedsiębiorstwie Deutsche Binnenreederei i posiadanej floty rzecznej. Kwotę przyszłej transakcji określono na prawie 19,6 mln euro plus VAT. Finalne umowy powinny być podpisane do końca czerwca. OT Logistics ogranicza też zaangażowanie w biznesie kolejowych przewozów towarowych.

Spółka podała, że sąd wydał właśnie postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego w trybie postępowania sanacyjnego wobec zależnej firmy STK. To konsekwencja pogarszającej się od dłuższego czasu kondycji tego przewoźnika.