Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W połowie października rada odwołała z tego stanowiska Czesława Warsewicza. Pracę straciło też trzech członków zarządu. W kolejnym ruchu ogłoszono na te stanowiska konkurs, ale mimo wielu kandydatów zdecydowano jedynie o powołaniu Marka Olkiewicza na funkcję członka zarządu ds. operacyjnych. Pozostała kluczowa kadra kierownicza zapewne będzie poszukiwana w kolejnym konkursie.
To może jednak oznaczać, że przez następne trzy miesiące decyzyjność w grupie będzie mocno ograniczona. Wprawdzie rada postanowiła po raz kolejny ze swego grona delegować do wykonywania czynności prezesa Władysława Szczepkowskiego, ale jak pokazują wcześniejsze miesiące, jego aktywność i być może umocowanie do podejmowania trudnych decyzji są stosunkowo małe. Zarząd uzupełnia przedstawiciel pracowników Zenon Kozendra. TRF
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czy tak się stanie w dużej mierze będzie zależeć od tego, na ile uda się powiązać ponoszone koszty z przychodami oraz zahamować degradację stawek przewozowych. Widoczne efekty powinien też przynieść plan restrukturyzacji.
Założono, że do 2031 r. nastąpi stabilizacja sytuacji płynnościowej spółki, spłata zobowiązań, wzrost efektywności i zostaną stworzone warunki pod przyszłe finansowanie inwestycji. Rentowność na poziomie wyniku netto planowana jest już od 2026 r.
Proponuje stronie społecznej odstąpienie od przywilejów pracowniczych wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy. Na to muszą się jednak zgodzić wszystkie związki zawodowe działające w spółce.
W założeniach zarządu nie trafią one jednak na rynek przewozowy, a jedynie na złom. Zdecydowana większość to tabor wysoce wyeksploatowany i w bardzo złej kondycji technicznej. Ponadto część wagonów od lat nie realizuje pracy przewozowej.
Organizacje reprezentujące wykonawców i producentów w sektorze kolejowym domagają się pilnej zmiany obecnego modelu finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Widmo kolejnych zwolnień powoduje, że załoga, poprzez organizacje związkowe, szuka wszelkich możliwych sposobów na uratowanie miejsc pracy i na wyjście spółki na prostą. Szczególnie duże oczekiwania kierowane są w stronę rządu.