Artifex pokazuje wyniki

W listopadzie 2023 r. spółka wypracowała 7,8 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza trzykrotny wzrost. Jaka będzie końcówka roku?

Publikacja: 07.12.2023 11:40

Artifex pokazuje wyniki

Foto: Adobestock

Notowania Artifeksu podczas czwartkowej sesji oscylują w okolicach wczorajszego zamknięcia. Spółka podała dane za listopad. Wynika z nich, że wypracowała w tym okresie rekordowe 4,6 mln zł tzw. pierwszej marży (przychody pomniejszone o koszty akwizycji graczy), o 140 proc. więcej niż przed rokiem oraz o 6 proc. więcej niż w rekordowym do tej pory październiku 2023 r. Z kolei przychody potroiły się.

Wzrost marży jest konsekwencją m.in. sezonowego zmniejszenia wydatków na pozyskiwanie graczy. W listopadzie 2023 r. wyniosły niespełna 3,2 mln zł, wobec niemal 3,9 mln zł w październiku i 0,6 mln zł przed rokiem. Jednocześnie zarząd podkreśla, że 17-proc. redukcji inwestycji (miesiąc do miesiąca) w bazę graczy towarzyszyło mniejsze, 5-proc. zmniejszenie przychodów w porównaniu do sprzedaży z października

Kluczowy produkt - aplikacja „Unsolved” - wypracowała w listopadzie 6,9 mln zł przychodów (wobec 1,8 mln zł przed rokiem i 7,3 mln zł w październiku 2023 r.), osiągając rekordowe 3,7 mln zł pierwszej marży (8 proc. więcej niż w październiku).

Narastająco w okresie styczeń-koniec listopada przychody Artifeksu wyniosły 75,1 mln zł, czyli ponaddwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. Z kolei pomniejszone o koszty akwizycji graczy urosły do 36,8 mln zł z 23,8 mln zł.

Analitycy DM BDM wskazują, że w związku z niesprzyjającym otoczeniem rynkowym ostatnie miesiące 2023 r. przyniosły ograniczenie budżetów marketingowych. Z jednej strony przełożyło się to na płaskie odczyty/delikatny spadek przychodów „Unsolved” (w listopadzie -6 proc. miesiąc do miesiąca), a z drugiej na rekordową marżę generowaną przez spółkę (4,6 mln zł w samym listopadzie; +6,4 proc. m/m).

„ Zwracamy uwagę na słabszy wpływ warunków rynkowych na wyniki listopada vs listopad’22. Naszym zdaniem odporność „Unsolved” na sezonową zmienność jest kolejnym dowodem na to, jak duże zmiany zaszły w tej aplikacji”- czytamy w porannym biuletynie DM BDM.

Technologie
CI Games chce podwyższyć kapitał
Materiał Promocyjny
Elektrownie jądrowe to naturalny dla Warty obszar zainteresowań
Technologie
Prezes Comperii o sprzedaży Telepolis.pl i planach
Technologie
Wyzwaniem na dziś nie jest technologia, ale skromna baza zainteresowanych klientów
Technologie
Online Venture przejmuje Telepolis.pl
Technologie
Grupa AB zamierza nadal rosnąć szybciej niż rynek
Technologie
AB zwiększa udziały na trudnym rynku