Prace nad prawem znowu się wydłużą

Sejmowa komisja odrzuciła rządowe projekty ustaw zmieniających prawo dla telekomów i nadawców telewizyjnych.

Publikacja: 29.03.2023 21:00

Prace nad prawem znowu się wydłużą

Foto: Adobestock

Obradująca w środę Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii głosami opozycji odrzuciła rządowe projekty ustaw mających zastąpić obowiązujące przepisy dla rynku telekomunikacyjnego i zmienić ustawę o radiofonii i telewizji. Stało się tak, mimo że rząd zgłosił chęć wycofania się z kontrowersyjnego pakietu paragrafów zwanego lex pilot.

To oznacza, że Sejm będzie musiał się teraz zająć wnioskiem o odrzucenie projektów ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej i ustawy wprowadzającej PKE. A jeśli go odrzuci, projekty ponownie wrócą do Komisji.

W środę Komisja nie zajęła się autopoprawkami rządu mającymi być odpowiedzią na postulaty, aby lex pilot wycofać. Zgłosił je Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Minister wcześniej mówił w rozmowie z nami, że poprawki będą, ale określał je mianem technicznych.

– W tym momencie mamy 50 poprawek, które chcielibyśmy, aby były na dzisiejszym posiedzeniu rozpatrzone – powiedział na początku posiedzenia Lewandowski.

Następnie na prośbę prowadzącego posiedzenie Komisji podsumował najważniejsze proponowane zmiany.

– W przypadku ustalania obowiązku must carry, must offer zdecydowaliśmy się, aby nie było ustalonej kolejności kanałów – powiedział Lewandowski.

Chodzi o to, że pod koniec ub.r. rząd zaproponował, aby na pierwszych miejscach na pilocie telewizyjnym były same kanały publicznego nadawcy – Telewizji Polskiej. To wzbudziło szereg kontrowersji w wyborczym roku.

Według Lewandowskiego obowiązkiem must carry, must offer zapisanym w ustawie objęte były także cztery kanały nadawców prywatnych: Polsat, TVN, TV Puls i TV 4. Ta informacja była już wcześniej znana.

– Chcielibyśmy się wycofać z możliwości wydawania rozporządzenia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji z listą innych kanałów objętych zasadą must carry, must offer – mówił też Lewandowski.

Kolejna zmiana zakładała, że obowiązek dobierania kanałów „à la carte” będzie istniał tylko w relacji między operatorem a nadawcą, a nie operatorem i klientem. – Obowiązkiem pakietowania nie mogą być objęte kanały informacyjne w języku polskim – dodał, opisując kolejną poprawkę.

Mimo tych zapowiedzi posłowie opozycji złożyli wnioski, by projekty rządowe odrzucić. W głosowaniu wzięło udział 15 osób, z czego dziesięć osób to posłowie opozycji popierający wniosek. Arkadiusz Marchewka (KO) tłumaczył m.in., że pakiet poprawek dostarczono późno i w nieuporządkowny sposób.

Technologie
CD Projekt chce wypłacić sto milionów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Creotech: 300 zł po raz pierwszy. Ile warte są akcje?
Technologie
Medicalgorithmics: Medtech celuje w zysk
Technologie
All In! Games: audytor odmawia wydania opinii. Co na to zarząd?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Firmy robią zbyt mało, by stawić opór hakerom
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją