– Musimy budować silne państwo, budując infrastrukturę pozwalającą podłączyć polską gospodarkę do światowej, i cyfrowe społeczeństwo, które będzie w stanie skonsumować te osiągnięcia – powiedział we wtorek Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny za cyfryzację i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

– Mam wrażenie, że wbrew temu, co pan powiedział, państwo dąży do zmniejszenia naszej branży – odpowiedział mu Andrzej Abramczuk, prezes Netii (Grupa Cyfrowy Polsat), prowadzący rozmowę z ministrem w formule jeden na jeden na konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji. Nawiązał do zmian w ustawach – Prawo Komunikacji Elektronicznej – i tzw. lex pilot (od listy programów telewizji publicznej, które mają zdominować piloty gospodarstw domowych). 6 marca w Sejmie odbyło się tzw. wysłuchanie publiczne w sprawie PKE.

– Poprawki były gotowe miesiąc temu i upublicznione. Postulowaliśmy, aby przejść do prac nad nimi jak najszybciej, ale wygrała polityka i zorganizowano wysłuchanie publiczne – powiedział Cieszyński. – Według mojej wiedzy treść zaproponowanych poprawek istotnie ogranicza (zakres zmian w zapisach dotyczących – red.) „must carry” w stosunku do tego, co trafiło do Sejmu. Jeśli chodzi o proponowane zasady oferowania usług w modelu „à la carte”, to były organizacje, które projekt poparły – wskazał Cieszyński. – Może część z państwa wykazała się nadmierną szczerością, ale usłyszałem, że są to rzeczy, które da się zrealizować – dodał. Według niego to nie „à la carte” jest najważniejszą częścią tej legislacji.

Szef Netii pytał polityka, czy przed zgłoszeniem postulatów w konsultacjach aukcji 5G KPRM przeprowadziło analizy ekonomiczne. Pisaliśmy o tych postulatach w „Parkiecie”, informując, że rząd chciałby skrócenia czasu na budowę sieci 5G na szlakach komunikacyjnych oraz objęcia inwestycjami punktów obsługi podróżnych. – Pracujemy nad zestawem ułatwień dla procesu inwestycyjnego, który został zgłoszony przez rynek. Trwają konsultacje wewnętrzne w rządzie – poinformował Cieszyński. – To tylko nasz głos w konsultacjach. Decyzje podejmie UKE – dodał.