Rozpoczynają się przygotowania do sprzedaży z projektów

W ostatnich miesiącach szereg firm z branży biotechnologicznej podpisało umowy z doradcą, którego zadaniem jest znalezienie partnera do potencjalnej sprzedaży projektów. Niedługo posypią się transakcje?

Publikacja: 15.01.2023 11:27

Firmy biotechnologiczne powoli myślą nad tym, jak spieniężyć swoją dotychczasową pracę. Trzeba jedna

Firmy biotechnologiczne powoli myślą nad tym, jak spieniężyć swoją dotychczasową pracę. Trzeba jednak zaznaczyć, że na ewentualne transakcje trzeba będzie poczekać około dwóch lat.

Foto: Gorodenkoff/shutterstock

W pierwszych dniach 2023 r. odpowiednie umowy z amerykańskim doradcą M&A Clairfield Partners podpisały SDS Optic oraz Urteste. Z kolei pod koniec listopada podobny kontrakt zawarł też Genomtec. Zagraniczni inwestorzy dostrzegą potencjał w polskiej biotechnologii?

Skok popularności

Nagły wzrost zainteresowania Clairfield Partners nie jest przypadkowy. Firma pośredniczyła bowiem przy ubiegłorocznej transakcji sprzedaży spółki zależnej Scope Fluidics o nazwie Curiosity Diagnostics do amerykańskiego przedsiębiorstwa Bio-Rad Labolatories. Transakcja opiewała na 170 mln dolarów. Tak duży sukces z pewnością przyciągnął nowych klientów oraz spowodował, że polska branża biotechnologiczna przykuła spojrzenie zagranicznych graczy.

– Polska branża biotechnologiczna ma wielu wysoko wykształconych, doświadczonych i dobrze przygotowanych pracowników, wywodzących się z najlepszych uczelni. W połączeniu z daleko rozwiniętym zmysłem przedsiębiorczości pozwoliło to na stworzenie wielu interesujących firm, których celem jest rozwiązywanie rzeczywistych problemów świata za pomocą innowacyjnych rozwiązań. Transakcja ze Scope Fluidics z pewnością zwróciła uwagę światowego rynku na polskie podmioty biotechnologiczne – mówią „Parkietowi” przedstawiciele Clairfield Partners zaangażowani w sprzedaż Curiosity Diagnostics. Co więcej, doradca rok 2023 rozpoczął od wsparcia kolejnej transakcji z udziałem polskiego podmiotu. W ostatnich dniach spółka brała udział przy sprzedaży producenta sprzętu medycznego, Famedu Żywiec, do czeskiego funduszu inwestycyjnego BHM Group. Kwoty transakcji nie ujawniono.

Szeroka współpraca

Spółki nie ukrywają, że udana transakcja ze Scope Fluidics oraz skuteczność w innych projektach miały spore znaczenie przy wyborze partnera. – Od początku działalności Urteste kładziemy nacisk na współpracę z doświadczonymi i międzynarodowymi firmami. Relację z Clairfield Partners nawiązaliśmy ze względu na ich duże doświadczenie w transakcjach m.in. w obszarze nowoczesnych technologii medycznych. Sukcesy typu Scope Fluidics oczywiście wszystkim dodają dobrej energii – komentuje Grzegorz Stefański, prezes Urteste.

– Prowadziliśmy rozmowy z kilkoma doradcami w obszarze M&A. Ostatecznie zawarliśmy umowę z Clairfield Partners, ponieważ istotne było ich doświadczenie, w tym również na rynku polskich ze szczególnym uwzględnieniem obszaru technologii medycznych – uzupełnia prezes Genomtecu Miron Tokarski.

W obu przypadkach spółki nie odsłaniają kart, jeśli chodzi o potencjalne efekty współpracy. W grę wchodzi więc m.in. licencjonowanie posiadanej technologii, jak i pełna sprzedaż. – Na obecnym etapie rozwoju nie ograniczamy się do żadnej konkretnej ścieżki komercjalizacji. Przedmiotem współpracy z Clairfield Partners jest doradztwo w nawiązaniu partnerstwa strategicznego dotyczącego udzielenia licencji lub sprzedaży (przeniesienia praw) całości lub części posiadanej własności intelektualnej i związanej z nią technologii. Praca, którą wykonamy wspólnie z doradcą w kolejnych miesiącach i kwartałach, pokaże nam, która ze ścieżek komercjalizacji będzie najbardziej korzystna – dodaje Stefański.

Na tym tle wyróżnia się przypadek SDS Optic. Firma tworząca platformę InProbe do diagnostyki onkologicznej od dłuższego czasu była w kontakcie z amerykańskim partnerem. – Relacje z Clairfield utrzymywaliśmy od około trzech lat i szukaliśmy właściwego momentu na ostateczne przypieczętowanie ich umową. Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania naszego projektu InProbe oraz harmonogram badań, zdecydowaliśmy się to zrobić teraz. Formalnie nasza współpraca rozpocznie się od lutego. Szacujemy, że potrwa 18–24 miesiące i nie zamierzamy czarować inwestorów, że do jakichkolwiek transakcji dojdzie wcześniej – stwierdza Mateusz Sagan, odpowiedzialny za rozwój biznesu w SDS Optic.

Spółka uchyla też rąbka tajemnicy co do tego, jak może wyglądać współpraca z amerykańską firmą. – Współpracę z Clairfield można podzielić na trzy etapy. Wstępny trwa około sześciu–dziewięciu miesięcy i zakłada m.in. odpowiednie przygotowanie dokumentów, zespołu, dostosowanie do odpowiednich systemów dokumentacji badań, dokonanie analizy rynku oraz utworzenie wstępnej listy zainteresowanych podmiotów. Drugi etap, czyli właściwej komunikacji, opiera się na intensywnych rozmowach z potencjalnymi partnerami. Tutaj trudno precyzyjnie określić, ile mogą one potrwać, z reguły jest to od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Ostatni etap to sama transakcja. Jest on najtrudniejszy, ponieważ wymaga kumulacji zaangażowania wszystkich stron, w tym zespołów prawnych. Patrząc na inne tego typu transakcje, można uznać, że trwa on średnio od siedmiu do dziewięciu miesięcy – precyzuje Sagan.

Co przyniesie 2023 r.?

W przypadku omawianych spółek następne miesiące upłyną przede wszystkim pod znakiem badań klinicznych. – W naszym priorytetowym i najbardziej zaawansowanym projekcie Panuri, czyli teście na raka trzustki, przygotowujemy się do rozpoczęcia badań klinicznych. Ponadto sukcesywnie rozwijamy portfolio testów diagnostycznych. W ramach platformy technologicznej Urteste opracowaliśmy już dziewięć prototypów testów dla nowotworów. Naszym celem na 2023 r. jest opracowanie kolejnych sześciu testów diagnostycznych – komentuje prezes Urteste. – Obecnie najważniejsze są dla nas badania kliniczne, których celem jest walidacja bezpieczeństwa i skuteczności naszej technologii. Kończymy w tym momencie badania z pacjentkami w warunkach operacyjnych i przechodzimy do tych, które uwzględniają potencjalnych chorych na raka piersi na etapie diagnozy w warunkach laboratoryjnych. Liczymy, że faza kliniczna powinna zakończyć się w tym roku. Kolejnym kamieniem milowym jest uruchomienie półprzemysłowej linii produkcyjnej mikrosond. Obecnie linia jest na wstępnym etapie ukończona, liczymy, że do końca roku możliwe będzie rozpoczęcie pilotażowej produkcji oraz przeprowadzenie jej certyfikacji i walidacji – podkreślił dyrektor SDS Optic.

Z kolei Genomtec, oprócz zakończenia badań klinicznych i pracy nad mobilnym systemem diagnostycznym Genomtec ID., ma w planach przejście na główny parkiet GPW.

A jaki może być ten rok dla całej branży? Eksperci liczą na to, że pokaże powrót dobrego nastawienia do biotechnologii po nieudanym 2022 r. – Ubiegły rok był trudny dla spółek biotechnologicznych globalnie. Nasdaq Biotechnology spadł o 11 proc., było też bardzo mało debiutów giełdowych. Na GPW kursy kilku spółek znacząco spadły również z powodu niekorzystnych informacji – jak np. w przypadku Molecure (rozwiązanie umowy przez Galapagos), niedowiezionych planów jak w przypadku Celon Pharma (brak zapowiadanego partnerstwa w projekcie Falkieri) czy PolTregu (opóźnienie w budowie laboratorium), problemów z finansowaniem (Pure Biologics) i rozczarowujących wyników (Mabion) – uważa Beata Szparaga-Waśniewska, analityczka w BM mBanku.

Wydaje się, że przynajmniej ten rok powinien upłynąć firmom na szlifowaniu swoich produktów. – Trudno jest dokładnie przewidzieć moment, kiedy transakcje mogą mieć miejsce. Krajowy rynek biotechnologiczny dojrzewa. Widać, że na rynku światowym spółki odnajdują się dużo lepiej, a każda taka transakcja zmienia percepcję inwestorów zagranicznych i zwiększa zainteresowanie rynkiem polskim. Zatem mam nadzieję, że w tym lub kolejnym roku coś na tym polu się będzie działo. Natomiast spółki powinny na pewno skupić się na projektach i ich dobrym przygotowaniu, także od strony prawnej i regulacyjnej. Jest to kluczowe do pozyskania partnera – podsumowuje Sylwia Jaśkiewicz, ekspertka z DM BOŚ.

Technologie
Woodpecker już na GPW
Technologie
CI Games opowiada o kolejnych premierach
Technologie
CI Games tanieje po wynikach
Technologie
Allegro nadal na fali
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Technologie
Woodpecker przygotowany do przeprowadzki
Technologie
Fabrity chce szybko odbudować masę