Dzisiaj już nie trzeba nikogo przekonywać, że nadszedł czas zmian. Samo przekonanie jednak nie jest wystarczające, a potrzebą chwili jest podjęcie zdecydowanych działań.
Pytanie, na które należy jak najszybciej odpowiedzieć, brzmi - czy "w terenie" warto czekać na inwestycje teleinformatyczne wielkich, ogólnokrajowych operatorów? Są to przecież naprawdę bogate firmy posiadające klientów we wszystkich województwach, powiatach i gminach Polski! Tak duża skala biznesu powoduje jednak, że ci operatorzy niechętnie angażują się w regionalne inicjatywy o relatywnie niewielkiej (jak na możliwości i potrzeby) skali finansowej.
Telekomunikacja na skalę regionalną
Współczesna telekomunikacja posiada typowe cechy lokalnej infrastruktury społecznej - podobnej do innych rodzajów infrastruktury komunalnej: wodociągów, energetyki czy transportu. Jako infrastruktura lokalna znajduje się w obszarze zainteresowania jednostek samorządu terytorialnego - odpowiedzialnych za rozwój danego regionu. Samorządowcy wiedzą doskonale, że dzisiaj telekomunikacja i informatyka jest jednym z kluczowych czynników rozwoju regionalnego, czynnikiem przyciągającym inwestorów, podnoszącym poziom edukacji, opieki zdrowotnej oraz zapewniającym sprawne funkcjonowanie służb ratunkowych.
Potrzeba regionalnej sieci teleinformatycznej, służącej zarówno przesyłaniu rozmów głosowych, transmisji danych jak i szerokopasmowemu dostępowi do internetu, jest wyraźna i została zapisana w wielu dokumentach: od ogólnokrajowych (ePolska, Siećpospolita), po regionalne (Strategie Rozwoju Regionalnego). Jednak otwartym pytaniem pozostaje, jak sfinansować niezbędne inwestycje?