– O wyborze Wrocławia zdecydował fakt, że działa tu wiele wyższych uczelni. Miasto ma dobre położenie geograficzne i dobrą infrastrukturę telekomunikacyjną – uzasadniała na wczorajszej konferencji prasowej Anna Sieńko, dyr. generalna IBM Polska.

Przedstawiciele koncernu nie ujawniają wartości inwestycji. W dużej części zostanie sfinansowana dzięki wsparciu rządu polskiego (grant sięgnie 34 mln zł) i środków unijnych (75 mln zł z programu „Innowacyjna gospodarka”). – Nasz wkład w inwestycję to głównie wydatki na szkolenia i edukację pracowników – mówi Sieńko.

Centrum będzie świadczyć usługi informatyczne dla klientów IBM mających swoje siedziby w Europie. Zatrudnienie mają w nim znaleźć absolwenci kierunków technicznych i inżynieryjnych, a także specjaliści z branży IT posiadający doświadczenie w zakresie zarządzania infrastrukturą IT. Wrocławski obiekt dołączy do światowej sieci centrów IBM (działają w Azji, Ameryce Południowej, Afryce Południowej i Europie) dostarczających usługi IT. Centra te monitorują, utrzymują i wspierają infrastrukturę informatyczną oraz zarządzają usługami IT dla klientów IBM z całego świata.

Według przedstawicieli Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) inwestycja IBM we Wrocławiu będzie największą inwestycją w sektor usług w Polsce.