Orange i Play chcą utworzyć nową spółkę

Mobilne sieci wystąpiły o zgodę urzędu antymonopolowego na założenie podmiotu, który wystartuje w przetargu na komórkowe częstotliwości. To początek współpracy, która może zakończyć się przejęciem

Publikacja: 09.06.2010 08:05

Orange i Play chcą utworzyć nową spółkę

Foto: GG Parkiet

Badamy możliwość stworzenia spółki, która następnie wystartowałaby w przetargu na częstotliwości LTE (najnowsza technologia szybkiego mobilnego dostępu do Internetu – red.) – mówi Marcin Gruszka, rzecznik P4 (sieć Play).

[srodtytul]Pierwsze takie konsorcjum [/srodtytul]

Firmy nie są pewne zgody UOKiK, choć dwa lata temu czterej operatorzy komórkowi utworzyli spółkę Mobile TV, która wystartowała po częstotliwości dla mobilnej telewizji DVB-H. Wehikuł ten nie został do tej pory wykorzystany, ale z jego powstaniem problemu nie było. – Nie porównywałbym tych dwóch przetargów. Do tej pory operatorzy komórkowi nigdy nie stworzyli konsorcjum, aby startować po częstotliwości potrzebne do prowadzenia ich podstawowej działalności – mówi Gruszka.

Zarządy P4 i Centertelu (Orange) nie ujawniły, jak chcą podzielić się udziałami w powstającej spółce, i nie skomentowały, czy jest to wstęp do mocniejszych związków kapitałowych. A te nie są wykluczone.

[srodtytul]Blisko, coraz bliżej[/srodtytul]

W marcu Maciej Witucki, prezes TP, mówił nam, że grupa konsultowała możliwość przejęć w UOKiK, a najłatwiej byłoby o nie właśnie w segmencie komórkowym. Wskazywał też, że im szybciej będzie rósł Play, tym jego właścicielom trudniej będzie go sprzedać któremuś z działających w Polsce operatorów. Deklarował również, że namawia operatorów do współpracy przy przetargu na LTE.

– Play korzysta od początku z sieci Polkomtelu. Fakt, że w tym przypadku ma innego partnera, daje do myślenia i pokazuje kierunek, w którym może zmierzać – uważa Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

[srodtytul]Szefowa UKE: popieram [/srodtytul]

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, pozytywnie ocenia pomysł stworzenia konsorcjum Playa i Orange. – To nie jest ani zakazane, ani promowane. Osobiście jestem zadowolona, bo to zwiększa szanse na szybkie i efektywne inwestycje. Prawo umożliwia rezerwację częstotliwości z myślą o ich wspólnym wykorzystywaniu. Współpraca oznacza szybszą budowę sieci i niższe koszty z punktu widzenia operatorów – powiedziała szefowa UKE.

Śladem Orange i Playa mogą pójść inni. Polkomtel (Plus) i Polska Telefonia Cyfrowa (Era) mogą stworzyć własne konsorcjum. – Rozważamy różne scenariusze, ale wiele zależy od warunków przetargu, a te nie są jeszcze znane – powiedział Adam Suchenek, rzecznik Polkomtelu. Grupa Aero 2, w skład której wchodzi teraz CenterNet, wystartuje raczej sama.

Operatorzy nie podają, ile zaoferują za pasmo. Niemcy w tym roku sprzedali je za 330 mln euro. W Finlandii oferowano w 2009 r. po kilkaset tysięcy euro. Prezes UKE uważa, że sposobem na wysokie wpływy do budżetu byłoby rozdysponowanie w jednym przetargu częstotliwości 2,6 GHz i niższych, z których korzysta wojsko. To jednak mało prawdopodobne.

IT
Technologie
Firmy robią zbyt mało, by stawić opór hakerom
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie