Zdaniem naszego informatora oznacza to, że najbardziej realnym terminem rozesłania memorandów informacyjnych do inwestorów zainteresowanych Polkomtelem jest obecnie przełom stycznia i lutego. Jeśli tak, to z kolei data sprzedaży komórkowego giganta przesuwa się na połowę 2011 r. Ostatnie wypowiedzi prezesów PKN Orlen – Jacka Krawca, i PGE – Tomasza Zadrogi, wskazywały, że akcjonariusze Polkomtelu zamierzają go sprzedać w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Do tego czasu zakończyć miał się wybór inwestora dla Exatelu, stacjonarnego operatora telekomunikacyjnego świadczącego usługi firmom. Sprzedaje go PGE, a zainteresowany jest nim właśnie Polkomtel. Pozostali operatorzy, którzy stanęli do przetargu, nie przeszli do drugiego etapu (Netia i GTS) bądź się wycofali (Mediatel z Netią). Późniejszy termin sprzedaży Polkomtelu będzie też na rękę jednemu z inwestorów – Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi. Właściciel Polsatu w ubiegłym tygodniu oficjalnie potwierdził zainteresowanie przejęciem komórkowej firmy, choć zaznaczał, że nie udźwignie transakcji sam i rozmawia z funduszami o współpracy.

Brak decyzji rady nadzorczej oznacza dla Solorza-Żaka więcej czasu na te rozmowy. Ale nie tylko. Dopiero w marcu do jego kieszeni trafi pokaźny zastrzyk gotówki ze sprzedaży akcji Telewizji Polsat platformie satelitarnej Cyfrowy Polsat. Będzie to około 2 mld zł. Również w marcu spodziewana jest rejestracja podwyższenia kapitału Cyfrowego Polsatu, który w ubiegłym tygodniu zatwierdzili akcjonariusze. Cyfrowy Polsat wyemituje dla Solorza-Żaka i jego partnera biznesowego Heronima Ruty akcje warte dziś na giełdzie około 1,3 mld zł.

Ponieważ dodatkowo w ostatnich latach oba Polsaty wypłacały spore dywidendy, można szacować, że samego Solorza-Żaka stać byłoby na zakup 1/3 kapitału operatora sieci Plus (na podstawie ostatnich transakcji właścicieli jest wyceniana na 16 mld zł). Z takim pakietem mógłby on mieć kontrolę nad Polkomtelem, gdyby ten był firmą giełdową. Oprócz Solorza-Żaka zainteresowanie Polkomtelem zgłaszać miały międzynarodowe fundusze: Blackstone, Apax, TPG, ale też inwestorzy branżowi: egipski Orascom czy szwedzka Telia-Sonera.