- Zamieszki w Turcji nie mają żadnego przełożenia na nasz biznes. Turcja to demokratyczny kraj. W manifestacjach uczestniczy nie więcej niż 1 proc. społeczeństwa. To głos młodego pokolenia, które zawsze lubi się buntować – zaczął czwartkową konferencję prasową Erol Bilecik, prezes i główny akcjonariusz Indeksu odnosząc się do ostatnich wydarzeń nad Bosforem. W Turcji od kilku tygodni trwają (głównie w Stambule) zamieszki społeczne przeciwko zmianom forsowanym przez rząd, na cele którego od 12 lat stoi Recep Erdogan. W reakcji giełda turecka w czerwcu straciła na wartości kilkanaście procent.
Kierowana przez Bilecika spółka działa od 1989 r. Jest największym dystrybutorem sprzętu IT w Turcji. Kontroluje ponad 25 proc. rynku, czyli dwa razy więcej niż kolejny gracz. MCI Management w maju nabył 20-proc. pakiet jej akcji. – Eurobank, który jeszcze kilka miesięcy temu był największym akcjonariuszem Indeksu, z powodu zbyt dużego zaangażowania w Grecji, musiał pozbyć się części aktywów. Posiadał 40-proc. pakiet kapitału Indeksu. Erol Bilecik nabył połowę tego pakietu. My kupiliśmy resztę – opowiada o kulisach transakcji Tomasz Czechowicz, prezes MCI Management. Wartość transakcji, która w przypadku MCI Management obejmowała 11,2 mln akcji Indeksu, wyniesie łącznie ok. 85,7 mln zł (4,35 tureckiego lira za każdą akcję). Płatność zostanie uregulowana w ratach. Ostateczna wartość transakcji uwarunkowana zależała będzie od realizacji przez Indeks prognoz finansowych na lata 2013-2014.
Indeks ma ok. 850 mln USD przychodów rocznie. Kapitalizacja spółki wynosi ok. 130 mln USD. Głównym udziałowcem jest prezes Bilecik. Ma 36 proc. walorów. Index od 2004 r. jest notowany na giełdzie w Stambule. W 2012 r. spółka miała 1,41 mld lir tureckich (jedna lira to ok. 1,75 zł) przychodów. Rok wcześniej sprzedaż miała wartość 1,51 mld lirów. Marża operacyjna wynosiła 5,6 proc. Zysk netto sięgnął 16,6 mln TRY. Index podzielił się zyskiem z właścicielami. Dywidenda z zysku za 2012 r. wyniosła 16 mln TRY.
W I kwartale sprzedaż Indeksu miała wartość 393 mln TRY (ok. 691 mln zł) wobec 318 mln TRY rok wcześniej. – Wzrost obrotów to m.in. efekt podpisania jesienią 2012 r. umowy dystrybucyjnej z Apple – wyjaśnia Onur Kara, dyrektor finansowy Indeksu. W bieżącym roku przychody ze sprzedaży sprzętu tego producenta mają sięgnąć 100 mln USD. Wynik EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) w pierwszych trzech miesiącach roku wzrósł do 14 mln TRY z 8 mln TRY. Na poziomie netto zarobek spadł do 3,6 mln TRY z 7,6 mln TRY. Negatywnie na wynik na tym poziomie wpływały niekorzystne zmiany na rynku walutowym. - Planujemy w Indeksie, wzorem ABC Daty, wprowadzić politykę zabezpieczeń, która zniweluje wpływ zmian kursowych – oświadcza Czechowicz.
Przedstawiciele Indeksu uważają, że spółka ma bardzo dobre perspektywy rozwoju. Według prognoz turecki rynek IT ma w tym roku powiększyć się o 19 proc. do 8,48 mld USD z tego aż prawie 6,4 mld USD przypadać ma na sprzęt IT (5,26 mld USD rok wcześniej). W 2012 r. tempo rozwoju wynosiło tylko 1 proc. Szczególnie dynamicznie rosnąć ma popyt ze strony klientów indywidualnych.