O swoich zamiarach firma poinformowała właśnie władze Szczecina. Bioton na potrzeby przedsięwzięcia planuje budowę fabryki, jak również wykorzystanie istniejącej już zabudowy. Przewiduje też wykonanie infrastruktury wokół zakładu. Prace mają ruszyć w czerwcu przyszłego roku. Planowane?zakończenie inwestycji to początek 2014 roku. Docelowo w nowym zakładzie zatrudnienie może znaleźć ponad 35 osób.
Wstrzykiwacz Biotonu pod nazwą Gensupen jest obecnie produkowany w szczecińskiej spółce Copernicus, w której producent insuliny ma 60 proc. udziałów. – Nowa inwestycja realizowana jest z powodu zwiększającego się popytu – wyjaśnia Sławomir Ziegert, prezes Biotonu.
Produkcja wstrzykiwacza własnej marki ma pomóc giełdowej spółce w sprzedaży jej flagowego produktu – insuliny. Jak tłumaczą przedstawiciele Biotonu, wielu pacjentów decyzję o wyborze insuliny uzależnia od jakości i łatwości obsługi wstrzykiwacza do jej podawania.
Gensupen jest oferowany pacjentom w Polsce od czerwca 2010 r., a w sierpniu tego roku Bioton wysłał pierwszą dostawę tych urządzeń do Rosji na podstawie umowy z koncernem GlaxoSmithKline, który zajmuje się sprzedażą insuliny Biotonu w tym kraju. Celem jest wprowadzenie wstrzykiwaczy na kolejne rynki, np. do Chin.
Inwestycja w Szczecinie to tylko część większego projektu mającego na celu zaoferowanie przez Bioton nowych innowacyjnych produktów dla diabetyków. Projekt ten był rekomendowany do unijnego wsparcia w ramach programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka". Wartość całego przedsięwzięcia oszacowano na ponad 170 mln zł.